Kişisel farkındalık analizi aracılığıyla bireysel kariyer yönetimi
Individual career management through personal awareness analysis
- Tez No: 597302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIZ KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Psikoloji, Industrial and Industrial Engineering, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde bireylerin mutlu ve tatmin olmuş bir hayat yaşamaları, kendi kişisel özelliklerine uygun hedefler belirleyip, bunları gerçekleştirmeleriyle mümkün olabilmektedir. Ancak bireyler bu hedefleri belirlemede sorunlar yaşamakta, neyi istediklerini, hangi doğrultuda ilerlemeleri gerektiğini belirlerken kararsız kalmakta ve bu da onları gelişi güzel bir hayat yaşamaya sevk etmektedir. Tıpkı kurumların stratejik planlarında hedefleri oluştururken yaptıkları gibi, bireylerin de kendi güçlü yanlarını, zayıf yanlarını, fırsat ve tehditlerini belirlemeleri (SWOT analizi yapmaları) mevcut durumlarının farkına varmalarını, gelecek beklentilerini analiz etmelerini ve hedeflerini daha net olarak belirleyebilmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmada, bireyin kendi SWOT analizini yapabilmesi için koçluk yaklaşımından yararlanılmış ve çıkartılan güçlü koçluk soruları sayesinde bireyin kendi yaşamının analizini, öz değerlendirmesini yapması sağlanarak gerçekçi hedefler belirleyebilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca koçluk soruları sayesinde kişilerin yaşadıkları farkındalık sorgulanmış ve analiz edilerek çalışmanın etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, individuals can live a happy and fulfilled life, by setting targets according to their personal characteristics and by realizing them. However, individuals have problems in determining these goals, they are hesitant to determine what they want and what direction they want to move in and this leads them to live an indiscriminate life. Just as organizations set aims in their strategic plans, individuals determine their own strengths, weaknesses, opportunities and threats (SWOT analysis), make them aware of their current situation, analyze their future expectations and determine their goals more clearly. In this study, the coaching approach was used to enable the individual to perform his / her SWOT analysis and the strong coaching questions were aimed to enable the individual to analyze his / her life and self-assessment to determine realistic goals. In addition, the awareness of the people was questioned and analyzed through the coaching questions and the effectiveness of the study was evaluated.