Poliamid nanokompozit lifler
Polyamide nanocomposite fibers
  1. Tez No: 597373
  2. Yazar: ZÜHAL YURTBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE AYLİN KARAHAN TOPRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lifler, boy çap oranı oldukça büyük olan ipliğimsi ürünlerdir ve çaplarının boyutuna göre mikro veya nano lifler olarak sınıflandırılmaktadır. Mikro lifler 1µm çapından daha büyük çapa sahip lifler olup en çok tekstil endüstrisinde kullanılmaktadır. Nano lifler ise 500 nm'nin altında bulunan liflerdir ve bunun sonucunda yüksek yüzey alanı, yüksek porozite gibi avantajlara sahip olmaktadir. Bu durum malzemenin mekanik, termal, yapısal özelliklerde etkisini belirgin şekilde göstermekte ve nano liflerin filtrasyon, yara örtücüler, ilaç taşıma sistemleri, sensörler gibi bircok alanda kullanımını sağlamaktadır. Nano boyuta sahip malzemelerin uygulamalardan birisi polimerik nanokompozit liflerdir. Nanokompozit lifleri oluşturan bileşenlerden en az birisi nano boyuttadır. Nano liflerde, nano dolgu malzemelerinin kullanilmasi durumunda elde edilen fonksiyon, mikro boyuttaki dolgu malzemelerine kiyasla daha belirgin şekilde görülebilmektedir. Bu durum yüksek yüzey alanının getirdiği avantajdır. Nanokompozit liflerde amaç matrisin özelliklerinin geliştirilmesidir. Termal, mekanik ve yapısal özellikleri geliştirmek için birçok dolgu maddesi (organokil, montmorillonit gibi) kullanılmaktadır. Bu dolgu malzemelerinden birisi de halloysittir. Halloysit doğal bir kildir. Halloysitin polimer esasli kompozitlerin termal, mekanik ve yapısal özelliklerini geliştirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada poliamid 6,6 ve halloysit nano tüpleri kullanılmıştır. Formik asit, çözücü olarak kullanılmış ve çözelti hazırlanmıştır. Çözelti için poliamid 6,6 polimeri %15 konsantrasyonda ve halloysit dolgusu ağırlıkça % 5-10-15-30 konsantrasyon değerlerinde kullanılmıştır. Çözelti nano lif üretiminde en yaygın yöntem olan elektroeğirme yöntemi kullanılarak eğrilmiştir. Çalışmada poliamid 6,6 polimerinin mekanik ve termal özelliklerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Üretilen liflerin taramalı elektron mikroskobu, termogravimetrik analiz ve mekanik testleri yapılmıştır. Taramalı elektron mikroskobu analizine göre elde edilen poliamid 6,6 ve poliamid,6,6/halloysit nanokompozit liflerin morfolojilerine bakıldığında düzgün şekilli lifler elde edildiği görülmektedir. Temogravimetrik analiz sonuçlarına göre; halloysit konsantrasyonunun artmasi termal stabiliteyi artmaktadır. Mekanik çekme sonuçlarına göre %5 ve % 10 halloysit nano tüp dolgulu nanokompozit liflerin mekanik dayanımı ve Young modülleri poliamid 6,6 nano liflerine göre artış sergilemektedir. Ancak %15 halloysit dolgulu nanokompozit liflere bakıldığında mekanik dayanımda artış görülmesine karşılık Young modülünde düşüş görülmüştür. Buna ek olarak %30 halloysit konsantrasyonundaki nanokompozit liflerine bakıldığında mekanik dayanım ve Young modülünün poliamid 6,6 nano liflerine göre düşük değerde olduğu belirlenmişir. Özetlemek gerekirse halloysit nano tüp dolgusu poliamid 6,6'nın termal dayanımını arttırmaktadır ve mekanik dayanım halloysit nano tüp konsantrasyonuna göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibers are thread-like products with a large diameter ratio and are classified as micro or nanofibers according to the size of their diameters. Micro fibers are fibers with diameters larger than 1 µm diameter and are mostly used in textile industry. Nano fibers are fibers below 500 nm and as a result have high surface area, high porosity. This situation shows the effect of material on mechanical, thermal and structural properties and provides the use of nano fibers in many fields such as filtration, wound dressing, drug transport systems and sensors. One of the applications of nano-sized materials is polymeric nanocomposite fibers. At least one of the components forming the nanocomposite fibers is nano-sized. In the case of nanofibers, the function obtained in the case of using nano-fill materials can be seen more clearly than the fillers in the micro-size. This is the advantage of high surface area. The purpose of nanocomposite fibers is to improve the properties of the matrix. Many fillers (such as organoclay, montromorillonite) are used to improve thermal, mechanical and structural properties. One of these filling materials is halloysite. Halloysite is a natural clay. Halloysite is known to improve the thermal, mechanical and structural properties of polymer based composites. Polyamide 6,6 and halloyite nano tubes were used in this study. Formic acid was used as solvent and the solution was prepared. For the solution, polyamide 6,6 polymer was used at a concentration of 15% and halloysite filler at concentrations of 5-10-15-30% by weight.The solution was spun by electrospinning, the most common method in nano fiber production. The aim of the study was to improve the mechanical and thermal properties of polyamide 6,6 polymer. Scanning electron microscopy, thermogravimetric analysis and mechanical tests of the produced fibers were performed.The morphology of polyamide 6,6 and polyamide 6,6 / halloyite nanocomposite fibers obtained according to the scanning electron microscopy analysis shows that the morphological fibers are obtained.According to the results of Temogravimetric analysis; The increase in the concentration of halloysite increases the thermal stability. Mechanical strength and young modules of 5% and 10% halloysite nano tube filled nanocomposite fibers have increased compared to polyamide 6,6 nano fibers.However, when looking at the nanocomposite fibers at a concentration of 15% and 30% halloysite, it was determined that the mechanical strength and the young modulus were low compared to the polyamide 6,6 nano fibers. To summarize, halloysite nano-tube filler increases the thermal resistance of polyamide 6,6 and the mechanical strength varies according to the halloyite nano tube concentration.