Sbs tekniği ile geliştirilmiş takviyeli nano liflerden üretilen koruyucu tekstiller
Protective textiles made of reinforced nanofibers developed by Sbs technique
- Tez No: 952258
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, SBS tekniği ile nanolif elde edilirken çözelti içine nanopartiküller eklenerek fonksiyonelleştirilmiş nanokompozit lif elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada grafen, gümüş ve demir oksit nanopartikülleri katkısı ile nanolifler fonksiyonelleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında %100 PLA ve %100 PBT dokusuz yüzeyler olmak üzere iki çeşit taşıyıcı yüzey kullanılmıştır. Çalışmada nanolif eldesi çözelti üfleme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nanaolif üretiminde Poliamid 6.6 (PA 66) polimeri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen yüzeylere ısıl özellikler, iletkenlik, aktibakteriyel aktivite, elektromagnetik kalkanlama, SEM ve TGA/DSC analizi yapılmıştır. Isıl özellik ve iletkenlik sonuçlarına istatistiksel analiz yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde gümüş nanopartikül katkılı denemelerden elde edilen verilerin daha anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda gümüş nanopartikül denemeleri ile test analizlere devam edilmiştir. Staphylococcus aureus (ATCC 6538) ve Escherichia coli (ATCC 25922) bakterilerine karşı antibakteriyel etkinlik değerleri incelenmiş ve her iki bakteriye karşı çok güçlü bir antibakteriyel etki gösteren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to obtain functionalized nanocomposite fiber by adding nanoparticles into the solution while obtaining nanofibers with SBS technique. In the study, nanofibers were functionalized with the addition of graphene, silver and iron oxide nanoparticles. In this thesis study, two types of carrier surfaces were used, 100% PLA and 100% PBT nonwoven surfaces. In the study, nanofiber production was carried out using solution blowing technique. Polyamide 6.6 (PA 66) polymer was used in nanofiber production. Polyamide 6.6 (PA 66) polymer was used in the production of nanofiber. Thermal properties, conductivity, actibacterial activity, electromagnetic shielding, SEM and TGA/DSC analysis were performed on the surfaces obtained in the study. Statistical analysis was performed on the thermal property and conductivity results. When the analysis results were examined, it was determined that the data obtained from silver nanoparticle experiments were more meaningful in terms of conductivity properties. In line with these results, test analyzes were continued with silver nanoparticle experiments. Antibacterial activity values against Staphylococcus aureus (ATCC 6538) and Escherichia coli (ATCC 25922) bacteria were investigated and results showing a very strong antibacterial effect against both bacteria were obtained.