Basamaklı dalgakıranlarda dalga aşmasının deneysel araştırılması
Experimental investigations of wave overtopping at berm breakwaters
- Tez No: 597383
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Basamaklı dalgakıranlar, hasar seviyesini, taş çaplarını ve dalga aşmasını azaltmak amacıyla geleneksel taş dolgu dalgakıranlara alternatif olarak geliştirilmiş olan yapılardır. Taş koruma elemanlarına ulaşmanın maliyetli olduğu veya mümkün olmadığı durumlarda çeşitli beton koruma elemanlarından yararlanılmaktadır. Çalışmada, alt şevi 1/1.5 eğime üst şevi ½ eğime sahip, alt şevde ve basamağın koruma tabakasında küp beton blok üst şevde ise taş elemanların kullanıldığı basamaklı dalgakıran modelleri çalışılmıştır. Bu çalışmada dikkate alınan basamaklı dalgakıran modellerinin düzensiz dalga etkisi altındaki dalga aşma ve yansımaya karşı performansları fiziksel model deneyleri ile incelenmiştir. Farklı basamak genişlikleri, farklı kret hava payları ve basamağın su seviyesine göre konumu için model deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda literatürde mevcut basamak azaltma faktörlerinin çalışmada dikkate alınan modeller için uygunluğu test edilmiş ve farklı su seviyeleri için yeni basamak azaltma faktörleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Berm breakwaters are structures that have been developed as an alternative to traditional rubble mound breakwaters to reduce damage, rock sizes, and wave overtopping. Various types of concrete units are utilized when rock units are costly or not possible to access. Therefore, cube concrete armour units are used in the hydraulic performance of lower slope (1/1.5) and berm, and rock units are used in the upper slope (½). In this study, wave overtopping and reflection performances under the irregular wave attack of the berm breakwater models are examined by physical model tests. Experimental study were conducted with scaled models with different berm widths, different crest freeboards and relative position of berm elevation with respect to still water level. As a result of the tests, suitability of the current berm reduction factors in the literature were tested for the models considered in this study and new berm reduction factors were proposed for different water levels.