Basamaklı dalgakıranların hidrolik performansı
Hydraulic performance of berm breakwaters
  1. Tez No: 495299
  2. Yazar: CİHAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Basamaklı dalgakıran, yapının deniz tarafında yaklaşık sakin su seviyesi civarında bir basamak oluşturulmasıyla geleneksel dalgakıranlara alternatif bir dalgakıran tipidir. Bu çalışmada alt şev ve basamak koruma tabakasında küp blokların, üst şevde ise taşın kullanıldığı ve basamağın sakin su seviyesinde, sakin su seviyesinin altında ve üstünde yer alması durumları için yapının hidrolik performansı çalışılmıştır. Çalışma kapsamında dört farklı model kullanılmıştır. Bunlardan ikisi %67 ve %59 sıkılıkta çift piramit yerleştirme yöntemi ile elde edilmiş geleneksel dalgakıranlar, diğer ikisi ise alt şevde %59 sıkılığa sahip olacak şekilde küp blokların çift piramit yöntemi ile yerleştirildiği sabit basamak genişliğine sahip basamaklı dalgakıranlardır. Bu iki basamaklı dalgakıranlardan birinde alt şev ile basamaktaki blokların birbirlerine temas ettirilmesiyle yekpare sistem davranışı sağlanmıştır. Diğerinde ise alt şev ile basamaktaki küp bloklar birbirlerine temas ettirilmeden yerleştirilmiştir. Deneyler basamak yerinin değiştirilmesini benzeştirmek için üç farklı su derinliğinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde bu dalgakıran modellerinin yansıma, tırmanma ve aşma üzerine etkileri araştırılmıştır. Farklı fırtına şartları için ise yedi farklı düzensiz dalga katarı kullanılmıştır. Model deneylerinden basamağın ve sıkılığın dalga aşması üzerinde önemli etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Berm breakwater is formed by constructing traditional breakwaters with a berm around still water level at sea side. In this research cube blocks were used on armour of the lower slope and berm whereas rock were used in upper slope of the berm breakwater. Tests were perfomed and analyzed their hydraulic performance in various water depths such as berm at sea level, berm below sea level and berm above sea level. There four type of model that used in experiments. Firstly, two of them are traditional breakwater on which armour layers were placed by using double pyramid placement method with different packing density 67% and 59%, respectively. Other models were created with double pyramid method in berm and lower slope by 59% packing density, are berm breakwaters. At one of the berm breakwater, intersection area between lower slope and berm were touched in order to provide monolithic system behaviour. There is no any contact between berm and upper slope of cube blocks at another berm breakwater. The effects of these breakwater models on wave reflection, wave run up and wave overtopping were investigated in the experiments. Experiments were performed with three different water depths to simulate the change of berm level. Seven different irregular waves were used for different storm conditions. It has been determined from the model experiments that the berm and the packing density have significant effects on wave overtopping.