Türkiye'de doğal afet direnci: 6 şubat 2017 Ayvacık-Gülpınar deprem örneği
Natural disaster resilience in Turkey: 6 february 2017 Ayvacik-Gülpinar earthquake case study
  1. Tez No: 597409
  2. Yazar: ÖMER TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ARİF KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Engineering Sciences, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
İnsanoğlunun yerleşik hayata geçişinden günümüze her türden zarara neden olan doğa olayları afet olarak değerlendirilmiştir. Kentsel yaşam tercihleri nedeniyle doğa olaylarının önüne geçmek mümkün değildir. Buna karşın kent, toplum ve insan doğal afetlere karşı dirençli olabilir. Bu çalışmanın amacı; doğal afet direnç seviyesini 6 Şubat 2017 Ayvacık-Gülpınar depremini yaşayan afetzedeler üzerinden belirlemeye çalışmaktır. Araştırma yöntemi olarak yüz-yüze anket tekniği tercih edilmiştir. Denek topluluğu Gülpınar, Tuzla ve Yukarıköy'de depremi yaşayan rastgele seçilmiş 503 kişiden oluşturmaktadır. Anket verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistikî yazılım kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; depremi yaşayan köylerdeki doğal afet direnç seviyesinin yüksek olmadığı söylenebilir. Ancak, doğal afetlere yönelik hazırlıklı olmak için eğitime açık bir toplum yapısının varlığından söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
To present from the human beings to settled life, the natural phenomen a causing damagesin a different way have been called as natural disasters. It is not possible to prevent the damages caused by them because of modern urban life preferences. However, the urban life, society and individual can be resistant on natural disasters at different levels. The aim of this study; the natural disaster resilience levelis to try to determine from the disaster victims of 6 February 2017 Ayvacık-Gülpınar Earthquake. The face-to-face survey technique is preferred for the purpose. The subject population consists of 503 randomly selected disaster victims living in Gülpınar, Tuzla and Yukarıköy. The survey data setis analysed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) statistical software. As a result, it show sthat the level of natural disaster resilience in villages experiencing the earthquake is quitelow. For all that, it can be said that there is the open community to disaster preparednes straining.