Plastik parça imalat sanayinde endüstri 4.0 uygulamaları
Application of industry 4.0 an plastic parts manufacturing industry
- Tez No: 597410
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstri 4.0 kavramının uygulamaya dönüşmesinde belirlenmiş standart bir metodoloji bulunmamaktadır. Bu konuda çalışan her işletmenin kendi işletme kültürünü dikkate alarak yol haritasını belirlemesi ve gerekli implementasyon çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada imalat sanayinde bulunan plastik enjeksiyon kalıpları ve parçaları üreten bir işletmede Endüstri 4.0 kapsamında yapılan uygulamalar anlatılarak bunların işletme verimliliği ve maliyetler gibi iş sonuçlarına etkileri özetlenmektedir. Bu çalışmanın yapılabilmesi için fizibilite çalışmaları sonucunda plastik hammaddenin, plastik enjeksiyon tezgahlarına taşınması (malzeme aktarma sistemler), üretimden anlık verilerin alınması ve işletmenin tüm birimlerini birbirine bağlayan bilişim sistemi olan ERP ile tüm sistemlerin uyumlu hale gelip verilerin analiz edilmesi, siber-fiziksel sistemler kurarak nesnelerin birbirleriyle haberleşmesinin sağlanması gerektiği ortaya çıkmıştır. Arızalar, ekipman ayarları, duruşlar, çalışma hızındaki azalmalar, ıskartalar ve yeniden işlem gibi kayıplar üzerine anlık OEE hesapları, veri tabanlarının birbirleriyle haberleştirilmesi ve veri tekrarının ortadan kaldırılması (büyük veri), izlenebilirliğin sağlanması (barkod uygulamaları), kalıp ve tezgah bakım emirlerinin anlık verilmesi, tezgah-kalıp ayar parametrelerinin doğru şekilde set edilebilmesi, alternatif tezgahlara iş kaydırma (iş atama), Merkezi Plastik Hammadde Besleme, İzleme ve Kontrol Sistemi ile hammadde ve silo yönetimi, PLC kodlama vb… tüm uygulamaların ERP ile entegrasyonu, sensörler yardımı ile tüm sistemlerin haberleşmesi ve hızlı aksiyon alınması uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda genel olarak bir imalat firmasında Endüstri 4.0 uygulamalarının yapılabilmesi için gerekli olan altyapı yatırımların yapılması gerekliliği ve kurulacağı işletmenin kültürünün dikkate alınarak bir implementasyon yapılmasının önemli olduğu anlaşılmıştır. İşletmedeki bilişim sistemi olan ERP programının temel olarak merkezde olması ve bunun etrafında sistemi şekillendirmek gerektiği görülmüştür. Üretimde verimlilik artmış, maliyetlerde azalma sağlanmıştır. Bu uygulama ile bir imalat işletmesinde Endüstri 4.0 uygulamalarının geliştirilmesinde uygulanabilecek genel bir yol haritası önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no standardized methodology for the transformation of the Industry 4.0 concept into practice. Each company working on this issue should take the road map into account and take the necessary implementation studies by taking into account their own business culture. In this study, the applications made in the scope of Industry 4.0 in a company that produces plastic injection molds and parts in the manufacturing industry are explained and their effects on business results such as operational efficiency and costs are summarized. Instant OEE accounts on failures, equipment settings, downtime, decreases in operating speed, redundancies and repetitions, communication of databases with each other and data repetition (big data), ensuring traceability (barcode applications), instant execution of mold and machine maintenance orders In this way, the machine set-up parameters can be set correctly, work shift to alternative machines (job assignment), raw material and silo management with Central Plastic Raw Material Supply, Monitoring and Control System, PLC coding etc., integration of all applications with ERP, all systems with the help of sensors; communication and rapid action applications. As a result of the study, it has been understood that it is important to carry out the infrastructure investments required in order to carry out Industry 4.0 applications in a manufacturing company and to implement an implementation by taking into consideration the culture of the enterprise to be established. It is seen that the ERP system, which is an information system in enterprises, is basically in the center and the system should be shaped around it. Efficiency in production has increased and costs have been reduced. With this application, a general road map which can be applied in the development of Industry 4.0 applications is proposed in a manufacturing enterprise.