Kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi yöntemiyle üretilen kobalt ve krom takviyeli tabakalı nikel alüminyum alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Examination of cobalt and chromium added layered nickel aluminum microstructure and mechanical properties produced by SHS method
  1. Tez No: 597458
  2. Yazar: İBRAHİM BİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAKKALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada SHS yöntemiyle üretilmiş olan tabakalı NiAl(Co/Cr) intermetalik bileşiklerin mikroyapı-makroyapı ve mekanik özelliklerine proses parametreleri olan sıkıştırma basıncı (50, 100 ve 200 MPa), ön ısıtma (250 oC) ve alaşımlamanın (Co ve Cr) etkisi incelenmiştir. Her aşaması Argon kontrollü atmosferde yapılan bu çalışmada atomik olarak %50 Ni - % 50 Al tozlarına %3, %6 ve %10 Co ve Cr tozları ayrı ve birlikte olacak şekilde ilave edilerek 300 d/d hızında 12 saat süreyle döner bir kap içerisinde karıştırılmıştır. Karıştırılan metal tozları, sırasıyla NiAl, %3, %6 ve %10 (Co/Cr) takviyeli NiAl olacak şekilde bir kalıp içerisine konularak soğuk presle 50, 100 ve 200 MPa basınçla preslenmiştir. Elde edilen ham numuneler daha sonra Argon atmosfer kontrolündeki bir odacığa alınarak ön ısıtmasız (oda sıcaklığı) ve 250 oC ön ısıtmalı olarak ateşlenerek sentezlenmiştir. Yanma reaksiyonu ile sentezlenen numunelerin sentezleme öncesi ve sonrası teorik ve gerçek yoğunlukları, gözenek oranları hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Metalografik numune hazırlama işlemlerinden sonra numunelerin mikroyapıları ve mekanik özellikleri optik mikroskop, SEM-BSE, EDS ve XRD cihazlarıyla incelenmiş ve mikrosertlik değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları literatür verisi ile desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pressure (50, 100 ve 200 MPa), preheating (250 oC) and alloying (Co ve Cr) as process parameters on microstructure-macrostructure and mechanical properties of layered intermetallic compounds of NiAl(Co/Cr) produced by SHS method were investigated. Argon controlled atmosphere in each stage of this study, atomically %50 Ni-%50 Al powders were mixed in layers with %3, %6 and %10 of Co and Cr powders separately and together. These were mixed for 12 hours in a rotational container with a speed of 300 rpm. Mixed powders were cold compressed NiAl, %3, %6 ve %10 (Co/Cr) added NiAl, respectively, in a mould with pressures of 50, 100 and 200 MPa. The obtained samples were then synthesized in an Argon controlled atmosphere with and without preheating of 250 oC. The pore ratios and theoretical and actual densities of samples synthesized by combustion reaction before and after synthesis were calculated and compared. After metallographic sample preparation process the microsutructure and mechanical properties of synthesized samples were analysed using optical microscope, SEM-BSE, EDS and XRD, determined microhardness values. The obtained analysis results are presented supported by literature data.