Kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi yöntemi ile nikel esaslı yeni ve özel alaşımların üretimi ve geliştirilmesi
Investigations of nickel based alloys production and development via self propagating high temperature synthesis method
- Tez No: 349660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT BORA DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzun, maliyetli ve çevre kaygıları taşıyan klasik üretim yöntemleriyle üretilen Ni esaslı alaşımlarının, düşük maliyetli hızlı bir yöntem ile katma değeri yüksek şekilde üretilmesidir. Kısa işlem süresi, az miktarda enerji ihtiyacı, düşük maliyet gibi özellikler Kendiliğinden İlerleyen Yüksek Sıcaklık Sentezi Yöntemini son zamanlarda oldukça popüler hale getirmiştir.Çalışma konusu kapsamında, oksit malzemelerden hareketle nispeten daha ekonomik ve yüksek hızda üretim olanağı sağlayan SHS (Kendiliğinden ilerleyen yüksek sıcaklık sentezi) yöntemiyle yerçekimi koşullarında ve yerçekimi kuvvetinin artırıldığı koşullarda NiCrAl ve NiCoAl eldesi için en uygun üretim parametrelerinin belirlenmesi, çekim kuvvetinin deneylere olan etkisinin incelenmesi, WindowsTM tabanlı termokimyasal bir bilgisayar programı olan FactSage ile termodinamik hesaplamalarının yapılması ve SEM, XRF gibi yöntemleri ile karakterize edilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposed a Self-propagating high temperature synthesis (SHS) process to produce Ni based alloys using a mixture of NiO, Co3O4, Cr2O3, Al and Al2O3 powders. The SHS technique has several advantages including less synthesis times, high quality of the production, low processing temperatures, simple operation and generation of fine microstructures for synthesizing a wide variety of materials, including intermetallic compounds, alloys and advanced ceramics, as well as their composites.In this study, the parameters affect the production of NiCrAl and NiCoAl were investigated. The principles and methods of the thermite-type reaction processes will be investigated not only under normal earth-gravity conditions (1-g = 9.8 m/s2), but also under high-gravity values applying positive loads up to 1000-g with special techniques in order to compare the advantages and disadvantages of each condition on the total process and to determine which system would most adequately address the needs of metallurgy. The effect of the gravity, the calculations and simulations of the reactions carried out by using termo chemistry simulation software named ?FactSage? and the characterization of the final alloys by using various characterization methods such as XRF, XRD and SEM techniques were also examined.