Harmonik bileşenler içeren elektrik güç sistemlerinde güç tanımlarına ilişkin farklı yaklaşımların incelenmesi
Study of different approaches relating to power definitions in electrical power systems containing harmonic components
  1. Tez No: 597476
  2. Yazar: NECATİ ÇAĞRI GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İdeal bir şebekede tüm tüketicilere uygulanan gerilimin efektif değerinin ve frekansının sabit olması, dalga şeklinin saf sinüsoidal biçimde olması, harmonik bileşenler içermemesi beklenir. Fakat ne yazık ki bu durum pratikte pek mümkün değildir. Harmonik kavramı, elektrik enerjisi kalitesinde büyük bir öneme sahiptir. Yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarından özellikle güneş santrallerinin ve ulaşımda elektrikli taşıtların yaygınlaşacak olması, harmoniklerin etkileri ve harmonikler içeren sistemlerde güç tanımı konusunun daha da güncel hale gelmesine neden olacaktır. Bu tezde harmonikler hakkında kısa bir bilgi verilmiş, saf sinüsoidal durumda ve harmonikli durumda ayrı ayrı literatürde bugüne kadar verilen güç tanımları incelenmiştir. Literatürde verilen güç tanımları ile ilgili karşılaştırma ve değerlendirmeler, MATLAB Simulink yardımıyla bir simülasyon devresi oluşturularak ve örnek bir devre kurularak FLUKE 435-II harmonik analizörü ile elde edilen ölçüm sonuçları desteği ile yapılmıştır. Sayısal uygulamada literatürde verilen farklı harmonikli güç tanımlarına göre güç değerleri hesaplanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Böylece bu güç yaklaşımlarının hangilerinin hangi alanlarda kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirilmiş, yorumlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an ideal network, it is expected that the effective value and frequency of the voltage applied to all consumers is constant, the waveform is in pure sinusoidal form and that it does not contain harmonic components. But unfortunately this is not possible in practice. The concept of harmonics has a great importance in the quality of electrical energy. In the near future, the expansion of renewable energy sources, especially of solar power plants and electric vehicles in transportation will cause the definition of power in harmonic systems and harmonics to become more current. In this thesis, a brief information about harmonics is given and in the case of pure sinusoidal state and harmonic state, the power definitions given so far in the literature are examined. The comparisons and evaluations of the power definitions given in the literature have been made with the help of the measurement results obtained by FLUKE 435-II harmonic analyzer by establishing a sample circuit and were done by creating a simulation circuit with the help of MATLAB Simulink. In numerical application, power values are calculated and results are evaluated according to different harmonic power definitions given in the literature. Thus, which of these power approaches can be used in which areas and interpretations were made.