Arap dilinde harf-i cerler ve kullanım boyutları
The prepositions in the arab language and usage dimensions
- Tez No: 597496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMUTALİP ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Arapça'da harf-i cerler, -diğer harflere göre- dilde daha sık kullanıldıkları, anlamı daha etkili vurguladıkları ve ayrıntıları daha net belirledikleri için dilcilerin ilgi odağı olmuş ve haklarında çok yazılıp çizilmiştir. Arapça'daki bu zenginliğe dokunmak, kelimelerdeki genişliğe değinmek ve kullanımlardaki çeşiklilikten söz etmek için bu araştırmada harf-i cerler çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu araştırmada önceden yazılıp çizilenlerle tekrara düşmemek ve konuya analiz ve tasnif boyutlarında yenilik katmak için harf-i cerlerin ele alındığı eski ve yeni geniş literatürün derlenmesi, farklı görüşlerin dikkatlice incelenmesi ve konunun etraflıca değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, öncelikle harf-i cerler kavramsal açıdan detaylıca incelenmekte, ne olup ne olmadıkları belirlenmekte ve sayıları hakkında yeni tespitlerde bulunulmaktadır. Ardından belli tasnif çerçevesinde ayrıntılı kullanım boyutları incelenmekte, cümlede bıraktıkları lafzî ve mânevî etkiler belirlenmekte ve zâid olma veya hazfedilme gibi özel durumlarıyla ilgilenilmektedir. Son olarak kavramsal niteliği ve kullanım boyutu belirlenmiş olan harf-i cerlerin belli özelliklerini vurgulamak ve farklılıklarını öne çıkarmak için hem müstakil yapıları itibariyle hem de mecrûru ve müte'allakına dair kullanım koşulları itibariyle çeşitli sınıflandırılmalara tâbî tutulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In Arabic, the letter-i ceres were used more frequently in the language, emphasizing the meaning more effectively and determining the details more clearly and became the focus of linguists' attention and were written about them. In order to touch this richness in Arabic, to mention the breadth of words and to talk about the variety in use, the letter-i ceres were chosen as the field of study. In this research, it is aimed to compile the old and new extensive literature, to examine the different views and to evaluate the subject thoroughly in order to avoid repetition with the ones written and drawn before and to add novelty to the subject in terms of analysis and classification. In this research, firstly, the letters-i drawers are examined in detail from a conceptual point of view, what they are and what is not, and new determinations are made about their numbers. Then, detailed usage dimensions are examined within the framework of certain classification, the linguistic and spiritual effects they have left in the sentence are determined and special situations such as loss or pleasure are dealt with. Finally, they were subjected to various classifications both in terms of their individual structures and their conditions of use and in order to emphasize their specific features and to emphasize their differences.