Sanayi tipi domates bitkisine uygulanan N.P.K.'lu gübrelerin Fe, Zn, Cu, Mn mikroelementlerinin alınımına etkileri ve bu mikroelementlerin birbirleriyle olan ilişkileri
  1. Tez No: 783
  2. Yazar: FATMA DELİORMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
32. 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, sanayi tipi domates çeşidinin yaprakla rının Fe, Zn, Cu, Mn içerikleri ile ikişer tanesi sabit tu tularak farklı dozlarda uygulanan N, P, K'lu gübrelerin, bu besin elementleriyle olan ilişkilerinin saptanmasıdır. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. Fe ile N-P-K Arasındaki İlişkiler : 1. Fe yapraklarda, tekerrürler arasında 222 - 438 ppmy, orta lamalar arasında 286 - 467 ppm. değerlerini verirken, ar tan N dozlarına bağımlı olarak, Fe almımınm arttığı be lirlenmiştir. 2. Artan P dozları ile Fe içerikleri arasında negatif bir ko relasyon saptanmıştır. 3. K uygulamalarında, artan K dozları ile Fe alınımı arasın da önemli bir sonuç bulunamamıştır. Zn ile N-P-K Arasındaki İlişkiler : 1. Zn içeriği yapraklarda tekerrürler arasında 24 - 200 ppm*,. ortalamalar arasında 34 - 75 ppm. olarak değişim göster miştir. Artan N dozları ile Zn arasındaki ilişki önemli bulunmamıştır. 2. P seviyeleri ile Zn alınımı arasında negatif bir ilişki gözlenmiştir. 3. K denemesinde K dozları ile Zn alınımı arasında önemli bir ilişki elde edilememiştir.,733.33. Cu ile N-P-K Arasındaki İlişkiler : 1. Domates yapraklarının Cu içeriği tekerrürler arasında 18 - 32 ppm., ortalamalar arasında 19-26 ppm. olarak saptanmış ve Cu ile N elementleri arasında önemli bir ilişkiye rastlanmadığı belirlenmiştir. 2. Cu ile P arasında negatif bir ilişki olduğu ve maximum alınımın P, minimum alınımın ise P.“ dozunda olduğu tespit edilmiştir. 3. Cu ile K arasında bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Mn ile N-P-K Arasındaki İlişkiler : 1. Domates yapraklarının Mn içeriğinin tekerrürler arasında 104 - 483 ppm., ortalamalar arasında 139 - 425 ppm. oldu ğu ve artan dozlarda N uygulamaları ile Mn alınım ara sında % 1 düzeyde önemli pozitif ilişki saptanmıştır. 2. P ile Mn besin elementi arasında % 1 düzeyde önemli pozi tif ilişki bulunmuştur. ”3. Artan dozlarda K'lu gübre uygulamaları ile Mn alınımı ara sında, önemli olmamakla beraber pozitif bir ilişki gözlen miştir. FE - ZN - ÇU - MN İLİŞKİLERİ : Genelde Fe ile Zn ve Cu, Zn ile Cu arasında pozitif bir ilişki saptanmış, buna karşılık, Mn'm Fe, Zn ve Cu elementlerinin alınımı üzerinde bir etkisi olmadığı belirlenmiştir../34
Özet (Çeviri)
.34. SUMMARY The purpose of this research is to determine the Fe, Zn, Cu, Mn contents of leaves of the Industrial Tomatoes variety and rela tions between these nutrient elements and fertilizers which contain N, P, K in different levels. The results of the research are summarized as follows. Correlations among Fe and N-P-K : 1. Fe contents of the leaves were found out between 222 - 438 ppm. (among repetitions) and 286 - 467 ppm. (among averages). Uptake of Fe which depends on N levels was increased step by step by increasing the N levels. 2. The correlation between increased N levels and Fe contends is defined as negative. 3. Any importans result couldn't found out in K applications bet ween K and Fe. Correlations among Zn and N-P-K : 1. Zn contents of the leaves ranged from 24 to 200 ppm. (among repetitions) and 34 - 75 ppm. (among averages). Correlation between increased N levels and Zn is not important. 2. Correlation between P levels and uptake of Zn were observed and negative correlation is obtained. 3. Correlation between K doses and uptake of Zn is similar to corre lation between K and Fe which is not important. 735.35. Correlations among Cu and N-P-K : 1. Cu contents in tomatoes leaves were between 18 - 32 ppm. (among repetitions) and 19 - 26 ppm. (among averages ). Any important relation between N - Cu was not obtained. 2. Correlation between Cu - P were found out as negative. Maximum uptake of Cu was provided when P level was P, and minimum uptake was obtained when P level was P-,o» 3. Correlation between Çu - K was not obtained. Correlations among Mn and N-P-K : 1. Mn contents of tomatoes leaves were found out between 104 - 483 ppm. (among repetitions) and 139 - 425 ppm. (among averages). Uptake of Mn was increased by increasing N levels. 2. Correlation between P - Mn nutrient elements were obtained as positive. 3. Correlation between increased K doses and Mn were observed as positive. Although it is not important. Relations among Fe - Zn - Cu - Mn : In general positive correlation were obtained between Fe and Zn-Cu and also same relation between Zn - Cu. On the other hand, effect of Mn uptake of Fe, Zn and Cu is not found out. 736