Vakıfların devletin mali kaynakların düzenlemesi üzerindeki etkisi - Kuveyt örneği-
أثر الوقف على الدولة في إعادة توزيع ثروتها (الكويت أنموذجاً)
  1. Tez No: 597498
  2. Yazar: REEMAH SALIM OMAR ALJIDR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAGOMEDBASİR GASANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağışın zengin ve fakir arasındaki boşluk sorununu nasıl ele aldığını incelemektir, Vakıf tarafından İslam'daki kalışın doğasını netleştirerek aralarındaki boşluğu kapatmak için izlenen en önemli strateji ve yöntemler nelerdir? Ve İslam ekonomisinde gelir ve serveti nasıl dağıtacağınızı inceleyin. Zakaah'ın vakfı nasıl etkilediğini, vakıf fonlarına yatırım yaptığını ve geliri ve serveti yeniden dağıtmada parayı durdurduğunu belirtti. Araştırma, Vakfın toplumdaki, özellikle ekonomik ve sosyal yöndeki rolünü vurgulamaktadır. Ayrıca Vakfın gelir ve refahın eşit dağılımını sağladığı en önemli stratejileri ve yöntemleri ve toplumun sınıfları arasındaki boşluğu azaltmanın önemini, bu yöntemlere ve gelişmelere ilgi göstererek ve bu amaçlara ulaşmada bunlardan faydalanmasını da araştırmaya çalıştım. Bulgular ve tavsiyeler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine how the endowment dealt with the issue of the gap between the rich and the poor. What are the most important strategies and methods followed by the Waqf to close the gap between them by clarifying the nature of Islam? And study how to redistribute income and wealth in the Islamic economy. He mentioned how zakaah affects the waqf, investing the waqf funds and stopping the money in redistributing income and wealth. The research highlights the role of Waqf in society, especially in economic and social aspects. , in this research explain the most important strategies and methods through which the Waqf achieve the equitable distribution of income and wealth, and the importance of reducing the gap between the classes of society, through an interest in these methods and development, and benefit from them in achieving these goals, Of the findings and recommendations.