Halk eğitimi merkezi yönetici ve öğretmenlerinin hayat boyu öğrenme algısı ile mesleki doyum arasındaki ilişki
The relationship between lifetime learning perception and professional satisfaction of public education center manegers and teachers
- Tez No: 597503
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Batılı ülkelerde çok önem verilen yaygın eğitimin amacı genel olarak örgün eğitimin eksiklerini tamamlamaktır. Örgün eğitim, yani okul eğitiminin eksik kaldığı yerlerde yaygın eğitim onu tamamlayan bir eğitim türü olarak önem kazanmaktadır. Yaygın eğitimin kapsamında halk eğitimi merkezleri de bulunmakta, Türkiye'de yurt çapında açılan çok sayıdaki halk eğitimi merkezlerinde yetişkinlere (öğrencilere)çeşitli mesleki ve teknik alanlar ve dallarda eğitim sağladıkları görülmektedir. Halk eğitimi merkezlerine gelen öğrencilere mesleki ve teknik alanlarda bilgiler sağlanarak, bu alanlarda öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Türkiye'deki halk eğitimi merkezlerinde bazı sorunlar da yaşanabilmektedir. Halk Eğitim merkezlerinde görev yapan kurum yönetici ve öğretmenlerin öğrenmeye ilişkin algıları ile mesleki doyumları arasındaki ilşkiyi branş, cinsiyet, medeni durum ve hizmet süresine göre incelemektir. Bu tez çalışması kapsamında, halk eğitimi merkezlerinin böyle sorunları araştırılarak, sorunlarının çözülmesi ile bu merkezlerin daha etkili bir yapıya kavuşturulup, eğitim verimliliklerinin arttırılması için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As given high importance to it in the Western countries, the aim of non-formal education is in general to overcome the deficiencies of formal education. In everywherewhenformal educations (namely school educations) do short-coming then non-formal educations complete it and as a kind of education gain importance. In the scope of non-formal education there is public education centers too; it's seen that numerous such centers have been established in Turkey nationwide which giving education to adults (students) in several vocational and technical fields and branches. By providing information to students in vocational and technical fields the public education centers provide the students building their capacities in these fields. In Turkey found public education centers also some problems may live. In the scope of this thesis study, by searching such problems of public education centers, some suggestions have been made on solving these problems, so bringing these centers to a more efficient structure and increasing their efficiency in education.