Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde kişi merkezli ergoterapi müdahalesinin aktivite performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of client-centered occupational theraphy intervention on occupational performance and quality of life in patients undergoing hemodialysis
- Tez No: 597544
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnal, Özgü., Hemodiyaliz Tedavisi Alan Bireylerde Kişi Merkezli Ergoterapi Müdahalesinin Aktivite Performansı ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ergoterapi Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2019. Hemodiyaliz; kronik böbrek hastalığı olan bireyler için uygulanan renal replasman tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi bireylerde yaşam süresinin artması gibi etkilere sahip olmakla birlikte, aynı zamanda aktivitelerde kısıtlamalar, fonksiyonel durumunda bozulma ve yaşam kalitesinde azalma gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu çalışma; hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde kişi merkezli ergoterapi müdahalesinin aktivite performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacı ile planlandı. Çalışma 18-65 yaş arası, okur-yazar, en az 1 yıldır hemodiyaliz tedavisi alan 42 birey ile gerçekleştirildi. Bireyler; Grup I (farkındalık eğitimi+kişi merkezli ergoterapi müdahalesi) (n=21) ve Grup II (farkındalık eğitimi) (n=21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Aktivite katılımına yönelik Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) ve yaşam kalitesi için "Böbrek Hastalığı ve Yaşam Kalitesi Formu (KDQOLTM-36) uygulandı. Kişi merkezli ergoterapi müdahaleleri bireylerin katılımda problem yaşadıklarını belirttikleri sorunlu alanlar ve aktiviteler temel alınarak Kişi-Çevre-Aktivite Modeline göre planlandı. Grup I'e 8 hafta süre ile, haftada 2 kez kişi merkezli ergoterapi müdahalesi uygulandı. Müdahale sonrası gruplar arasındaki değerlendirmelerde KAPÖ performans (p=
Özet (Çeviri)
İnal, Özgü., The Effect of Client-Centered Occupational Therapy Intervention on Occupational Performance and Quality of Life in Patients Undergoing Hemodialysis. Hacettepe University, Occupational Therapy Program Institute of Health Sciences, PhD Thesis, Ankara, 2019. Hemodialysis; is one of the renal replacement therapy methods for chronic kidney patients. Although this treatment has effects such as increased life expectancy in individuals, it can also leads to conditions such as restrictions on activities, impaired functional status and decreased quality of life. The aim of this study was to examine the effect of client-centered occupational therapy intervention on occupational performance and quality of life in patients undergoing hemodialysis. The study was carried out with 42 individuals aged between 18-65 years, who were literate and undergoing hemodialysis for at least 1 year. The individuals were divided into two groups as Group I (awareness training+client-centered occupational therapy intervention) (n=21) and Group II (awareness training) (n=21). Canadian Occupational Performance Measure (COPM) was used for activitiy partipication and Kidney Disease Quality of Life Instrument (KDQOLTM-36) was applied for quality of life. Client-centered occupational therapy interventions were planned according to the Person-Environment-Occupation Model based on problematic areas and activities that individuals identified as having difficulty with participation. Group I underwent client-centered occupational therapy intervention twice a week for 8 weeks. There were statistically significant improvement in Group 1 in the sub-dimensions of COPM performance (p=