Istanbul as a fashion city
Moda şehri olarak Istanbul
- Tez No: 597590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF COŞKUN ORLANDİ, DOÇ. DR. AYŞE NUR EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, İstanbul merkezli moda tasarım ortamını moda şehri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Ana araştırma sorusu: İstanbul'u bir moda başkenti olarak tanımlamak mümkün müdür? olarak belirlenmiştir. İstanbul; Paris ve Berlin gibi farklı dinamiklere sahip iki moda şehrinin bileşenleri ile karşılaştırılacaktır. Moda kenti kavramı; moda endüstrisi çerçevesinde, kentte kurumsallaşma ve kültürel bir nesne olarak moda üretim ve dağıtım kanalları üzerinden değerlendirilecektir. Moda başkentleri ve moda kentlerinin oluşumlarına bakılırsa; kurumsallaşma, kategorizasyon, kültürel olaylarla difüzyon ve markalaşma gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede, moda ile İstanbul şehri arasında kurulan bağ ve mesafe irdelenecektir. Bu noktada, ayrıca İstanbul'u moda tarihindeki ve güncel modadaki dönüm noktaları ile incelemek, İstanbul'u moda sahnesinde analiz etmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Istanbul-based fashion design environment in the context of fashion city. As the main research question: Is it possible to define Istanbul as a fashion city? Istanbul; will be compared with the components of two fashion cities with their different dynamics such as Paris and Berlin. The concept of fashion city; within the framework of the fashion industry, gentrification, institutionalization and fashion as a cultural object in the city will be evaluated through fashion production and distribution channels. Looking at the formations of fashion capitals and fashion cities; institutionalization, segmentation, diffusion through cultural events and branding. In this context, the connection and the distance between fashion and the city of Istanbul will be examined. At that point, it is also important to examine Istanbul with the turning points in fashion history and current fashion, to analyze Istanbul on the fashion scene.