1970 sonrası teknolojik gelişmelerin moda ve tekstil sektörüne katkılarının araştırılması
Research of the contributions of technological developments after 1970 to the fashion and textile sector
  1. Tez No: 597605
  2. Yazar: BURCU TÜRKEL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP ATINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1970 yılından sonra ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin tekstil ve moda sektörüne katkılarını araştırmaktır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle teknoloji, tekstil, moda ve tasarım kavramları açıklanmıştır. Sonra dünyada ve Türkiye'de tekstil sektörünün genel durumu incelenmiş ve sektörün tarihsel gelişimi kısaca anlatılmıştır. Ardından 1970 sonrasında ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin tekstil ve moda sektörüne katkıları incelenerek, teknolojinin tekstil ve moda sektöründeki önemi açıklanmıştır. Son olarak teknolojik gelişmelerin moda tasarımına yansımalarına örnek olabilecek yenilikçi tasarım örnekleri incelenmiştir. Sonuç olarak 1970 sonrası ve özellikle de yirmi birinci yüz yıl itibariyle oraya çıkan teknolojik gelişmelerin tekstil ve moda sektörüne önemli katkılarının olduğu, bu katkılar sonucunda tekstil ürünlerini sadece örtünme gibi temel ihtiyaçları karşılayan ürünler olmaktan çıkarak çok fonksiyonlu ve günlük hayatı kolaylaştırıcı bir nitelik kazandığı söylenebilir. Çalışmada veri tabanları belgesel tarama tekniği ile taranarak ilgili kaynaklara ulaşılmış; bilgiler görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for the contribution of technological development after 1970 to Textile and Fashion sectors. In this context, technology, textile, fashion and design concepts are primarily explained and then overall situation of Textile sector in Turkey and worlwide is studied and historical development of the sector is briefly described. Next, the contribution of technological developments (emerged after 1970) to Textile and Fashion sectors are studied and the importance of technology in Textile and Fashion Sectors is explained. Finally, innovative design patterns that can be a reference to the reflection of technological developments on fashion designs are studied. As a result, it can be said that the technological developments after 1970 and especially as of 21st century, have made significant contributions to the textile and fashion sector, and as a result of these contributions, they are not only products that cover the basic needs such as clothings, but also become a multi-functional and facilitating daily life products. In this study, databases have been searched by documentary scanning technique and related resources have been reached, relevant information has been supported by images.