Çepniler: Tarihçesi ve İslam yorumları
Cepniees: History and their Islam commentary
- Tez No: 597607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ŞENZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Oğuzların 24 boyundan biri olan Çepniler, Malazgirt Zaferinden sonra Orta Asya'dan İran güzergahını kullanarak Anadolu'ya gelmişlerdir. Başta Karadeniz'in doğusu olmak üzere Balıkesir çevresi ve Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yerleşmişlerdir. Çepnilerin Balkanlar ve Suriye'nin kuzeyinde de bulundukları bilinmektedir. Çepniler savaşçı bir boydur. Bu savaşçı yönlerini yerleştikleri topraklarda da muhafaza eden Çepniler, en fazla etkin oldukları Karadeniz bölgesinin doğusunda, Bayramlı Beyliğini kurmuşlardır. Daha sonra Osmanlı hakimiyetine giren Çepniler, Osmanlı Devleti'ne başta askeri olmak üzere çeşitli alanlarda hizmet etmişlerdir. Dini taassubu yüksek olan Çepniler, bulundukları topraklarda gerçekleşen dini hareketlerin birçoğunda yer almışlardır. Katıldıkları bu dini hareketler Çepnilerin dini yorumlamalarında farklılıkları da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple olsa gerek Çepnilerin bir kısmı Aleviliği diğer bir kısmı da Sünniliği benimsemiştir. Çalışmamızın amacını Anadolu ve Balkanların Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında önemli katkıları olan Çepnilerin, tarihini ve dini yorumlamalarında ki farklılaşmanın sebeplerini incelemek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cepniees are one of the 24 tribes formed of the Oguz, that located to Anatolia by using Persia routing after the Victory of Manzikart. Particularly they settled in east of west Blacksea, Balıkesir region and verious places of Anatolia. Their entity had been known at the North of the Syria and Balkans. Cepniees are a warrior tribes, they conserved their this feature where they located and they established Bayramlı seigniory at the east of Blacksea zone, where the Cepniees took effect mostly. Afterwards Cepniees came under the rule of Ottoman Empire and they helped Ottoman Empire in many ways especially on military service. Cepniees had been known as having powerful religious sensitivity and they also were found in all religious doings which has materialised in their own zones. These religious doings which Cepniees attended. Brought the differences in their religious commentary. Some part of Cepniees prefered Alawism and the other part prefered Sunnism. Purpose of this research is to investigate the reasons of differentiation on religious construal and the history of Cepniees which has important contributions about Turkification and İslamisation of Anatolia and Balkans.