İstanbul'da mekânsal damgalamanın haritalandırılması
The Istanbul map of spatial stigmatization
- Tez No: 597642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyanın hemen her yerinde bazı bölgeler kötü ve iyi özellikleri üzerinden damgalanmışlardır. Bu durum İstanbul'da yaşayanlar için de aynı olmakla birlikte genellikle bu gibi bölgeler, içinde yaşayan insanlarla beraber anılır. Bu bölgelerde yaşayan insanlar, bölgenin damga ve toplumsal algısıyla beraber yaşar. 20. yüzyılın başlarında Amerika'da da rastlanan bu damgalanmış bölgelerde bölgelerde suç oranlarını azaltmak ve bu bölgeleri düzeltmek için bazı toplu konut projeleri yapılmıştır. Kent planlama veya mekânı değiştirmeyle toplumsal sorunlara ve suç oranlarına gerçekten müdahale etmek mümkün müdür? Bu projelerin bazıları olumlu sonuçlara ulaştı fakat bazıları ise“modern mimarlığın çöküşü”olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın da tartışacağı konulardan biri bu olacaktır. Mekânlar mı damgalıdır, yoksa insanlar mı? Bu iki özne birbirinden bağımsız bir biçimde ele alınabilir mi? Bazı bölgelerde de politik bir yönlendirme aracı olarak kent planlama yöntemlerine başvurulmuştur. Böylece mekân ve bellek arasındaki ilişkinin değiştirilmesi ile gündelik pratikler ve bazı politik toplumsal tavırları da değiştirmek hedeflenmiştir. Bu konuda da bu çalışma içerisinde Paris Şanzelize örneğini aktaracağız. Peki mekân ve bellek ilişkisinin ortak bağlamı nedir? Neden birini tetiklemek diğerini de tetiklemektedir? Bu çalışmanın amacı dünyadaki benzer tartışmalara değinmek, damga ve mekân kavramlarını ele almak ve bağlantıları üzerine bir tartışma açarak bu konuyu İstanbul üzerinden ortaya koymaya çalışmaktır. İlk olarak bu çalışma bir yanıyla mekânın, toplumların veya toplulukların nasıl damgalandıklarını anlamayı; birbirileri arasındaki ilişkiyi görmeyi ve mekânsal damganın gerçekten söz edildiği kadar önemli olup olmadığına bakmayı ve insanların hayatlarına tesirini tartışmayı hedeflemiştir. İkinci olarak ise İstanbul özelinde hangi bölgeler mekânsal damgalanmanın etkisindedir ve ne üzerinden damgalanmışlardır sorularının cevaplarını, yapılan görüşmelerde ortayı çıkarmayı hedeflemiştir. Böylesi bir araştırma için ise gezici meslekler (taksici, polis, bölge müdürleri, pazarcı ve benzeri) ile yapılan görüşmelerde hem bu sorulara cevap aramayı hem de VIII görüşmecilerin düşünceleri üzerinden İstanbul haritasını bu açıdan değerlendirmeyi hedeflemiştir. Yani mekânsal damgalamanın bir İstanbul haritasını çıkarmak hedefiyle yola çıkışmıştır.
Özet (Çeviri)
Some regions around the world have been stigmatized because of their characteristics. This situation is the same for those living in Istanbul. And like nature, this environment is lived together with the living. If you want these days, determine where you are going, and together with your head this stigma and social perception live together. In the early 20th century, there were places in America. To correct crime rates and these areas. Was it possible to redirect the city to planning and to change the space and really to the problems and crime rates? I believe in the positive results as a result of these projects, but it was called lar the collapse of modern architecture Bu. That's exactly what we're doing. Are the places stigmatized or people? Or can it be handled independently from one another? That is the only attempt to change architecture or space. Planning and planning at the same time. Finally I believe the relationship with the space memory community. What is the common name of the relation between space and memory in Paris? Triggering the trigger triggered the other? We will look for answers to these and similar questions. First of all to say something on a topic. Our intention is to address similar debates in the world, to explore the concepts of stigma and space, and to open a discussion on the connection to address this issue in Istanbul. Also, as I mentioned, you can use a backing for other examples and narratives on this subject, to reconsider the situation of the contents with a perspective from there; prefer similar and / or different aspects of other samples. First of all, this study aims to understand how the space, societies or communities are connected, to read the unity of each other, and to see that the spatial stigma is truly meaningless, and that they are looking at each other, and secondly, in what areas they are under the influence of spatial stigmatization and, in particular, when they are interviewed. aimed to remove the middle. For this kind of research, we meet with mobile professions (taxi drivers, police, regional managers, marketers and so on) and they both seek answers to these questions and plan the interviewers. In other words, spatial stigmatization was set out with the aim of taking one in Istanbul.