Meme kanserli hastalarda Tyrer-Cuzick risk hesaplama modelinin prognostik faktörler ve moleküler subtipler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Tyrer-Cuzick in patients with breast cancer prognostic of risk calculation modelwith factors and molecular subtips evaluation of relationship
  1. Tez No: 597706
  2. Yazar: RAMAZAN AZAR
  3. Danışmanlar: UZMAN SALİHA KARAGÖZ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan malignitedir. Meme kanserinin multifaktöriyel etyolojiye sahip olması ve sık görülmesi, hastaların daha önceden meme kanserine yakalanma riskinin hesaplanma ihtiyacı oluşturmuş ve ortaya çıkan riskle hastalara takipte nasıl bir yol izleneceği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sebepten dolayı literatürde meme kansri risk hesaplama modelleri ortaya çıkmıştır. Bumodeller arasında en kapasmlı ve en popüler olan meme kanseri risk hesaplama yöntemi olan Tyrer -Cuzick modeldir. Meme kanseri olan hastada ise klinik seyir değerlendirlmesi ve tedavi planı yapılırken, prognostik faktörler ve moleküler subtipler göz önünde bulundurulmaktadır. Çalışmamızda Tyrer-Cuzick risk modeli açısından yüksek riskli olan ve olmayan hastalarla, prognostik faktörler ve moleküler subtipler arasında ki korelosyonu inceledik. Buçalışmamınamacıkliniğimizde meme kanserli hastaların retrospektif olarak TyrerCuzick risk skoru hesaplanarak önceden tanımlanmış prognostik faktörler ve moleküler subtipler ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızdameme kanseri tanısı almış, ameliyat edilmiş 200 kadın hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Araştırmada hastanın yaşı, kilosu, boyu, menarş ve menopoz yaşı, ilk doğum yaşı, daha önceki benign biyopsi varlığı, mamografi dansitesi, 1. ve 2. derece akrabalarda meme ve over ca varlığı, tümör çapı, aksiller lenf gangliyonu tutulumu, histolojik tümör tipi, histolojik grade, hormon reseptörleri, moleküler prognostik faktörler (enzimler, cerb- B2, onkosüpresör genler) veri olarak kullanılıp hastaların Tyrer-Cuzick risk modeline göre ömür boyu meme kanseri gelişme riski hesaplanıp risk oranları The American Cancer Society (ACS) and the National Comprehensive Cancer Network (NCCN) önerilerine göre Tyrer-Cuzick risk değeri >%20 olanlar yüksek riskli hastlar olarak belirlendi. Hormon reseptör durumu incelenip hastalar St gallen 2017 moleküler subtipler sınıflamasına uygun olarak; triple negatif (ER-PR-HER2 negatif), hormon reseptör negatif HER2 pozitif, hormon reseptör pozitif HER2 pozitif, hormon reseptör pozitif HER2 negatif olarak sınıflandı. Hormon reseptör pozitif HER2 negatif sonuçlar ise kendi içerisinde Lüminal A (yüksek reseptör düzeyi, düşük proliferasyon, düşük grade) ve Lüminal B (düşük reseptör düzeyi, yüksek iii proliferasyon, yüksek grade) olarak iki alt gruba ayrıldı. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analitik Ltd Co, Türkiye www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women. The fact that breast cancer has a multifactorial etiology and frequent incidence has necessitated the calculation of the risk of breast cancer in patients beforehand, and it has been tried to determine the way to follow up the patients with the emerging risk. Therefore, breast cancer risk prediction models have emerged in the literature. The most efficient and popular breast cancer risk prediction method is the Tyrer -Cuzick model. Prognostic factors and molecular subtypes are taken into consideration while clinical course evaluation and treatment plan is made in the patient with breast cancer. In our study, we investigated the correlation between prognostic factors and molecular subtypes with and without high-risk patients for the Tyrer-Cuzick risk model. The aim of this study was to determine the relationship between breast subtypes and molecular subtypes in our clinic retrospectively by calculating Tyrer-Cuzick risk score. In this study, the files of 200 women with breast cancer who underwent surgery were reviewed retrospectively. Age, weight, height, menarche and menopause age, first birth age, previous benign biopsy, mammography density, presence of breast and ovary in first and second degree relatives, tumor diameter, axillary lymph ganglion involvement, histological tumor type, histological grade, hormone receptors, molecular prognostic factors (enzymes, cerb-B2, oncocuppressor genes) are used as data and the lifetime risk of breast cancer development is calculated according to the Tyrer-Cuzick risk model. According to the Cancer Network (NCCN) recommendations, those with a Tyrer-Cuzick risk value> 20% were identified as high-risk patients. Hormone receptor status was examined and the patients were classified according to St Gallen 2017 molecular subtypes; triple negative (ER-PR-HER2 negative), hormone receptor negative HER2 positive, hormone receptor positive HER2 positive, hormone receptor positive HER2 negative. Hormone receptor positive HER2 negative results were divided into two subgroups as Luminal A (high receptor level, low proliferation, low grade) and Luminal B (low receptor level, high proliferation, high grade). Data analysis TURCOSA (Turcosa Analytical Ltd. Co., is www.turcosa.com.t Turkey) was held at the statistics software.