Sinema filmlerinde üçüncü öyküleme biçimi olarak ağ anlatı ve Christopher Nolan'ın sinema anlatısının yapısal çözümlemesi: The Prestige, Inception ve Dunkirk örnekleri
Network narrative as a third narration method in cinema films and structural analysis of Christopher Nolan's narrative: The prestige, Inception and Dunkirk examples
- Tez No: 597770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
'Sinema Filmlerinde Üçüncü Öyküleme Biçimi Olarak Ağ Anlatı ve Christopher Nolan'ın Sinema Anlatısının Yapısal Çözümlemesi: The Prestige, Inception ve Dunkirk Örnekleri' başlıklı bu tez çalışmasında, sinema filmlerinin anlatı yöntemlerinin yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren dönüşen yapısına odaklanılmaktadır. Modern anlatının kurgu biçimi bakımından klasik anlatıdan farklı yapısı, teknolojik gelişmelerin dolaylı katkılarıyla 1980'li yıllardan itibaren farklı bir biçime evrilmiştir. David Bordwell tarafından 'Ağ Anlatı' (Network Narrative) olarak adlandırılan bu farklı anlatı yöntemi yaratıcı yönetmenlerin kendilerine özgü stillerini kullanmalara izin veren yapısıyla giderek popüler hale gelmektedir. Sosyal ağların insanlar arasında evrensel düzeyde başlattıkları etkileşimler, sinema filmlerinin sahip oldukları anlatı biçimleri açısından çeşitli kullanımların ortaya çıkmasının yolunu açmıştır. Yakınlaşan kaderlerin anlatımı, düzensiz sahne dizimleri, öyküde zaman kullanımının farklı şekillerde planlanması, öykü içerisindeki birincil derecede önemli karakterlerin sayılarındaki artış ve öykünün farklı katmanlara bölünerek inşa edilmeleri bu kullanımlardan bazılarıdır. Manfred Jahn'ın anlatı çözümlemelerine yol gösterir nitelikteki araştırmaları bu tez çalışması kapsamında yapılan film çözümlemeleri için bir çıkış noktası oluşturmaktadır. Çalışmada odaklanılan bir diğer konu dönüşen 'Auteur' (Yaratıcı Yönetmen) kavramıdır. Christopher Nolan, film tekniği açısından yaratıcı yönetmenlik nitelikleri göstermesinin yanı sıra büyük stüdyolar çatısı altında çalışan ve filmleri hem gişe hem de eleştiri başarısı yakalayan bir yönetmendir. Klasik Auteur kavramının dönüşümü olarak nitelendirilebilecek bu postmodern yaratıcılık yapısı ile The Prestige, Inception ve Dunkirk filmlerinin teknik ve içerik özellikleri incelenerek filmlerin birbirlerinden farklı şekillerde planlanmış anlatı yapıları değerlendirilmiştir. Christopher Nolan filmlerinin anlatı yöntemi açısından çeşitlilik gösteren yapıları ile çağdaşı olan yönetmenlerden farklı yönleri yapılan çözümlemeler sonucu ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study titled as 'Network Narrative as a Third Narration Method in Cinema Films and Structural Analysis of Christopher Nolan's Narrative: The Prestige, Inception and Dunkirk Examples' focuses on the changing structure of the narrative methods of cinema films since the last quarter of the twentieth century. The structure of the modern narrative, differing from the classical narrative in terms of its editing, has evolved into a different form after the 1980s with the indirect contribution of technological developments. This different narrative method, called as 'Network Narrative' by David Bordwell, is becoming increasingly popular with its structure which allows creative directors to use their unique styles. The interactions initiated by social networks between people at a universal level have also revealed various uses in terms of narrative methods of cinema movies. Narrative of converging-fates, non-chronological scene sequences, planning of the use of time in the story in different ways, increase in the number of important main characters in the story, and structuring the story through dividing it into various layers are among some of these uses. Manfred Jahn's studies, as a guiding for the narrative analysis, provide a starting point for the analysis of the films within the scope of this thesis. Another focus of the study is the transforming 'Auteur' (Creative Director) concept. Christopher Nolan is a director working under the major film studios and has achieved both box office and critique success in addition to being a creative director regarding cinematic techniques. This form of creative directing, which can be described as the transformation of the classical Auteur concept and the technical and content features of The Prestige, Inception and Dunkirk films were examined. Hence the narrative structures planned in different ways in each film were analyzed. The study tried to reveal the structures of Christopher Nolan films which differ in terms of narrative methods and different aspects of the director from his contemporaries as a result of the analysis.