Bostancılar Göleti (Eflani- Karabük) 'nin su kalitesinin su ürünleri yetiştiriciliği açısından araştırılması
Investigation of water quality of Bostancilar Pond (Eflani-Karabük) in terms of fisheries
  1. Tez No: 597771
  2. Yazar: ZÜBEYİR KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; Karabük ili Eflani ilçesinde bulunan Bostancılar Göleti'nin su kalitesi ve kirliliğini belirmek ile yetiştiricilik potansiyelini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, su kalitesini belirlemede kullanılan fiziksel ve kimyasal su parametreleri, Haziran 2016 – Mayıs 2017 tarihleri arasındaki ölçülmüştür. Bu ölçümler, Bostancılar Göleti'ni temsil eden üç istasyon için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu istasyonlar Bostancılar Göleti'nin güneybatı kısmı, kuzeybatı kısmı ve gölete giriş noktası (Göletin Kuzeydoğusu) olarak seçilmiştir. Çalışma süresince, belirlenen bu üç istasyondan ayda bir su numuneleri alınmış ve elde edilen on iki aylık ortalama değerler (genel ortalama, standart sapma, mevsimsel ortalama ) incelenmiştir. Bu üç istasyonda alınan su örneklerinde su kalitesini belirlemek amacıyla; sıcaklık (oC), çözünmüş oksijen (mg/L), tuzluluk (ppt), pH, elektriksel iletkenlik ( (µs/cm), askıda katı madde (mg/L), kimyasal oksijen ihtiyacı (mg/L), biyolojik oksijen ihtiyacı (mg/L), klorür (mg/L), fosfat (mg/L), sülfat (mg/L), sülfit (mg/L), sodyum (mg/L), potasyum (mg/L), toplam sertlik (mg/L), toplam alkanite (mg/L), magnezyum (mg/L), kalsiyum (mg/L), nitrit (mg/L), nitrat (mg/L), amonyum tuzu (mg/L), demir (mg/L), kurşun (µg/L), bakır (µg/L), kadminyum (µg/L), civa (µg/L), nikel (µg/L), çinko (mg/L) olmak üzere 28 adet fizikokimyasal parametrenin analizleri yapılmıştır. Elde edilen yıllık ortalama fizikokimyasal parametrelerin verileri, mevsimler arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Bostancılar Göletinin, Yüzeysel Su Kalitesi Yönetim Yönetmeliğine (YSKYY) göre sınıf-III su kalitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, gölette çok önemli bir kirlilik problemi olmadığı anlaşılmakla birlikte, bazı aylarda kirlilik baskısı altında olduğu belirlenmiştir. Yetiştiricilik açısından ise mevcut su kalitesi durumunun, alabalık gibi soğuk su türlerinin yetiştiriciliği için uygun olduğu önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the water quality and pollution of Bostancılar Pond in Eflani district in Karabük province and to determine the aquaculture potential. Accordingly, physical and chemical water parameters used to determine water quality were measured between June 2016 and May 2017. These measurements were made separately for three stations representing Bostancılar Pond. These stations were chosen as the southwestern side, the northwestern side and the entrance point of the Bostancılar Pond (Northeast of the Pond). During the study, water samples were taken from these three stations once a month and the obtained twelve-month average values (general average, standard deviation, seasonal average) were examined. In order to determine water quality in water samples taken at these three stations; temperature (oC), dissolved oxygen (mg / L), salinity (ppt), pH, electrical conductivity ((µs / cm), suspended solids (mg / L), chemical oxygen demand (mg / L), biological oxygen demand (mg / L), chloride (mg / L), phosphate (mg / L), sulfate (mg / L), sulfide (mg / L), sodium (mg / L), potassium (mg / L), total hardness (mg / L), total alkanite (mg / L), magnesium (mg / L), calcium (mg / L), nitrite (mg / L), nitrate (mg / L), ammonium salt (mg / L), iron (mg / L), lead (µg / L), copper (µg / L), cadmium (µg / L), mercury (µg / L), nickel (µg / L), zinc (mg / L) 28 physicochemical parameters were analyzed. The data of the obtained mean annual physicochemical parameters were statistically compared between the seasons. As a result, it was determined that the Bostancılar Pond has class-III water quality according to the Water Quality Management Regulation (SWOMR). In addition, although it is understood that there is no major pollution problem in the pond, it has been determined that it is under pressure of pollution in sundry months. In terms of aquaculture, it can be suggested that the current water quality situation is suitable for the cultivation of cold-water species such as trout.