Kamu birim fiyatlarıyla yapılan yapı yaklaşık maliyetlerindeki son 5 yıllık değişimin farklı piyasa parametrelerine göre karşılaştırılması
Comparison of the last 5-year change in building cost estimation made with public unit prices by different market parameters
- Tez No: 597777
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP, PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşveren ve yüklenici açısından işe başlamadan önce yapı için harcayacağı toplam tutarı bilmek çok önemlidir. Bu kapsamda maliyet tahmininin gerçeğe en yakın olması gerekmektedir. Gerçek maliyetin, maliyet tahmininden fazla çıkması işin süresinin uzamasına, kalitenin düşmesine hatta işlerin yarım kalmasına, düşük çıkması ise kaynakların israf olmasına sebep olur. Ülkemizde kamu ihalelerinde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre yaklaşık maliyet hesaplanmaktadır. Hem çeşitli kamu kuruluşlarının yıllık olarak, işçilik ve kâr dâhil yayımladığı birim fiyatları hem de piyasa araştırmasından temin edilen fiyatları kullanmaya izin veren bu yöntem, uygulama ve kesin projelere göre yapıldığından gerçeğe daha yakın sonuçlar vermektedir. Ancak bu yöntemde kullanılan birim fiyatların sene başında yayımlanmış olması, yıl içerisinde değişen piyasa şartlarına göre fiyatların güncelliğini yitirmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu tarafından bir karar yayımlanmış ve yaklaşık maliyetlerin güncelliğini kaybetmesi halinde TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim oranına göre güncellenmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu çalışmada güncel piyasa verilerini yansıtan TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi, TÜİK Üretici Fiyat Endeksi, Dolar/TL ve Euro/TL pariteleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı yaklaşık birim maliyetlerindeki 2014-2019 yılları arasındaki artış miktarı ve sık kullanılan kamu birim fiyatlarındaki değişim oransal olarak tablolar halinde incelenmiştir. Daha sonra Kamu birim fiyatlarıyla, 750 kişilik öğrenci yurdu binası ve teshin merkezi ile 12 daireli lojman binasının projeleri üzerinden yaklaşık maliyetleri çıkarılmıştır. Bu maliyetler 2014 yılından 2019 yılına kadar birim fiyat yılları değiştirilerek güncellenmiş ve diğer endekslerle karşılaştırılması yapılmıştır. Buna göre sektörde sıklıkla dile getirilen kamu birim fiyatlarının piyasanın altında kalıp kalmama durumu gözden geçirilmiş ve bu hususta değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For both employers and contractors, it is extremely important to have prior knowledge of the total amount of expenses to be accrued as a result of the construction works. For this reason, the estimated cost must be as close to the actual amount as possible. In cases where the actual cost is higher than the estimated cost, the delivery time may be overextended, the quality may drop drastically, and in some cases, even the whole project may have to be abandoned. On the other hand, if the actual cost is lower than the estimations, it can be argued that the resources have been wasted. In our country, the approximate costs are estimated within the scope of Law No 4743 for public tenders. Being compatible with not only the annual unit prices (including labour expenses and profits) published by various public institutions but also the unit prices obtained through market research, this particular method generates more realistic results, since it can be applied to both daily practices and strictly defined projects. However, the fact that these public unit prices are listed at the start of each year is the reason why these prices may not be fully up-to-date at any given time of the year due to market fluctuations. Consequently, a decision was passed by the Higher Scientific Board of the Ministry of Environment and Urban Planning, prescribing that the approximate cost estimations should be updated in accordance with the Construction Cost Index and Rate of Change, published by the Turkish Statistical Institute (TUIK). In this study, we have analysed the charts reflecting current market data and compiling the Construction Cost Index, the Consumer Price Index, the Producer Price Index, the pair rates of US Dollar/TRY and Euro/TRY, as well as the rates of increase in the approximate unit costs of construction, published by the Ministry of Environment and Urban Planning between 2014-2019, and the rates of variance in the frequently used public unit prices. Furthermore, by using public unit prices, we have estimated the approximate costs of construction based on the projects of a student dormitory with an accommodation capacity of 750, a heating facility and a public housing building with 12 apartments. These costs have been updated according to the unit prices published from 2014 to 2019, and they were compared with other indexes for the same period. Based on these comparisons, we have examined whether the public unit prices remain lower than the market prices as it is often claimed in the industry, and provided our overall consideration of the case.