France dans la francosphère :Enjeux et défis de la politique francophone de la France de la ve république comme levier du soft power à la Française
Fransızca konuşulan küresel alanda Fransa : Fransız tarzı bir yumuşak güç aracı olarak Beşinci Cumhuriyet Fransa'sının Frankofoni politikasının unsurları ve zorlukları
  1. Tez No: 597845
  2. Yazar: CEM İSMAİL SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
Dünya çapında yaygın bir diplomatik ağa dayanarak ekonomik, askeri ve nükleer güç bileşenlerini yansıtan Fransa, günümüz uluslararası ilişkilerinin birçok önemli konusuna yön vermeye devam eden bir ülkedir. Bu çalışmanın amacı, Fransız dış politikası alanındaki frankofoni ve yumuşak güçle (soft power) ilgili temel meseleleri ele almaktır. Bu bağlamda frankofoni, heterojen bir küresel frankofon alanla birlikte küreselleşme içindeki frankofoninin durumunu belirleyen frankosfer yani fransızca konuşulan küresel alan fikri etrafında Fransız diplomasisine yönelik bir güç kolunu temsil etmektedir. Fransız frankofonisi veya bir başka deyişle Fransa'nın sürdürdüğü frankofoni siyaseti, Fransız tarzı yumuşak gücün esaslı bir alanı olmaya devam etmektedir. Bu doktora tezi, Fransız etki diplomasisinin (diplomatie d'influence) ekonomik, kültürel ve jeopolitik faktörlerini araştırmaktadır. Bu üç eksenle ilgili olarak kültür, tüm kültürel, medyayla ilgili ve eğitimsel konuları ele alırken; ekonomi, özellikle, işbirliği ve kalkınma yardımlarıyla ilgili aktörleri içermekte ve son olarak jeopolitika, Fransa'nın frankofoniyle ilgili farklı derecelerdeki angajman düzeylerini yansıtan çeşitli bölgeleri bir araya getirmektedir. Bu araştırma, Fransız Beşinci Cumhuriyeti'nin bu diplomatik bağlılık seviyelerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi ve temel özelliklerini Uluslararası İlişkiler perspektifiyle ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
France, which projects economic, military and nuclear power based on a worldwide diplomatic network, continues to influence many important issues of contemporary international relations. The main objective of this study is to discover the issues related to soft power that occupy the field of French foreign policy related to the francophonie. In this context, the francophonie represents a lever of power for French diplomacy around the idea of“francosphere”which designates a heterogeneous global francophone space and the stakes of the francophonie in the globalization. The French francophonie or the French politics of francophonie in other words, remains a domain of French soft power par excellence. In this doctoral thesis, we explore the nature of the economic, cultural and geopolitical motives of French influential diplomacy (diplomatie d'influence). With regard to these three axes, culture brings together all cultural, media and educational issues; the economy includes, in particular, the actors of cooperation and development aid, and lately geopolitics brings together the various regions that reflect to varying degrees a certain level of France's engagement in terms of francophonie. This research aims to assess comprehensively these levels of diplomatic engagement of the French Fifth Republic and outline its main caracteristics from the issue of influence in International Relations.