Gelibolu Tarihi Alanı turizm bilgi sistemi ve veri tabanının oluşturulması
Constitution of Gallipoli Historical Side touristic information system and database
  1. Tez No: 597948
  2. Yazar: AHMET DİKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Coğrafi bilgi sistemi (CBS) günümüzde birçok disipline destek olmaktadır. Gelişen teknolojinin ve insanların ihtiyaçlarının artması bilgiye ulaşımın doğru ve hızlı olmasına neden olmuştur. Tarihi mirasımızı korumak ve bu alanların gelecek nesillerin ziyaretine açarak tarihimizi geleceğe taşımak en önemli görevlerimizden biridir. Gelibolu Tarihi Alanı başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahraman askerlerimizin canı pahasına savunduğu topraklarımızdır. Savaşın izlerini ve yapılan fedakârlıkları günümüzde çok net olarak alanda görmekteyiz. Yüzbinlerce şehidimizin olduğu, büyük bir destanın yazıldığı alanı, her yıl milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Tarihi Alanda ziyarete açık alanların gösterimi ve bölgeye gelen ziyaretçilerin alanda düzenli olarak sirkülasyonunun ve konaklamalarının sağlanması için CBS tabanlı veri tabanı oluşturulması gereksinimi duyulmaktadır. Sınırları, yerleşim yerleri, tarihi yerler ile ilgili bilgi sistemi kurulması bu çalışmada amaçlanmıştır. Bu çalışma ile Tarihi Alanın daha etkin kullanımı, alana gelen ziyaretçinin daha etkin zamanını kullanması, öncesinde alan ile ilgili bilgi edinmesi ve konaklama tercihlerini yaparken kıyaslama yapabilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda şehitlikler ve otellere yönelik ArcGIS yazılımı kullanılarak veri tabanı oluşturulmuş ve Tarihi Alan Turizm Bilgi Sistemi kurulmuştur. Mekânsal analiz yöntemleri kurularak Tarihi Alandaki ziyaretlere yönelik mevcut durumlar analiz edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada Gelibolu Tarihi Alanı Turizm Bilgi Sistemi ve Veri Tabanı Oluşturulması kapsamında alanın sınırları içerisinde bir turizm bilgi sistemi altyapısının kurulması amaçlanmıştır. Tarihi Alanı 2018 verilerine göre 2,5 milyon kişi ziyaret etmiştir. Ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu günübirlik turları kullanmıştır. Alanda toplam 36 turizm veya belediye belgeli konaklama tesisi bulunmakta ve toplam 1557 yatak sayısına sahiptir. Konaklama tesisleri veri tabanına aktarılarak yatak sayısına göre yoğunluk analiz haritası oluşturulmuştur. Otellerin yatak sayısına göre Eceabat merkezinde yoğunlaştığı görülmektedir. Ayrıca otellerin ziyaret noktalarına olan uzaklığına göre yakınlık analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda otellerin yerleşim yerlerinde bulunduğu, Anzak Koyu ve Conkbayırı mevkii civarında ziyaret edilecek noktaların çok olduğu ve bu alana yakın sadece Kocadere Köyü'nde bir adet konaklama tesisinin bulunduğu dolayısı ile bu alanda konaklama tesisine ihtiyaç olduğu görülmektedir. En çok ziyaret edilen noktalar tespit edilerek kullanılan rotalar değerlendirilmiş ve yeni rotalar oluşturulmuştur. Alanda bulunan ziyaret noktaları turizm bilgi sisteme üzerine aktarılarak bu noktalar hakkında bilgiler, fotoğraflar ve konum bilgileri paylaşılmıştır. Oluşturulan veri tabanı ArcGIS Web uygulamasına aktarılarak internet üzerinden paylaşımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographical information system (GIS) supports many disciplines today. The increasing technology and the needs of people have increased the access to information has been accurate and fast. Protecting our historical heritage and presenting these areas to future generations is one of our most important mission to carry our history to the future Gallipoli Historical Area is the land where all our hero soldiers, especially Mustafa Kemal Atatürk and his fellow soldiers, defended at the cost of his life. We can see the traces and afflictions of war in the historical places very clearly from past to present. Every year millions of people visit the area where a great bravery with hundreds of thousands of martyrs is done. There is a need to create a GIS-based database and visualize the historical place and to ensure regular circulation and accommodation of visitors to the area. The aim of this study is to create an information system in the historical places. In this study, it is aimed to use the Historic Site more effectively, to use the visitors' time more effectively, to obtain information about the area beforehand and to make comparisons when making accommodation preferences. In this context, the Historical Area Tourism Information System has been created using database for the cemeteries and hotels. Spatial analysis methods were used and current situations for the visits in the historical area were analyzed and suggestions were made. In this study, it is aimed to establish a tourism information system infrastructure within the boundaries of the area within the scope of Gallipoli Historical Side Tourism Information System and Database. According to 2008 data, 2,5 million people visited the historical area. The majority of visitors used day trips. There are 36 tourism or municipal certified accommodation facilities in the area which have a total of 1557 beds. Accommodation facilities were transferred to the database and density analysis map was created according to the number of beds. It is seen that the hotels are concentrated in the center of Eceabat according to the number of beds. In addition, buffer analysis was performed according to the distance of the hotels to the visiting points. As a result of the analysis, it is seen that the hotels are located in the settlements, there are many places to visit in the vicinity of Anzac Bay and Conkbayırı and there is only one accommodation facility in Kocadere Village close to this area, so there is need for accommodation facility in this area. The most visited points were identified and the routes used and new routes were created. Visiting points in the area were transferred to the tourism information system and information, photos and location information about these points were shared. The created database was transferred to Arcgis Web application and shared over the internet.