Killi zeminlerin mukavemet parametrelerinin deneysel yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the shear strength parameters of clayey soils by experimental methods
  1. Tez No: 597949
  2. Yazar: GÖKÇE NAZLI KALBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞÜKRÜ ÖZÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; zeminin sahip olduğu drenajsız kayma mukavemeti parametrelerine ve CBR değerlerine; farklı kompaksiyon enerjilerinin etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında; Eczacıbaşı Esan aracılığı ile temin edilen, Bilecik yöresine ait; ES-7, EP ve Balıkesir Sındırgı ilçesine ait EK deney numuneleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında; Atterberg (kıvam) limitleri, dane boyu dağılımı ve özgül ağırlık (Gs) parametreleri belirlenmiştir. Fiziksel özellikler tanımlandıktan sonra; modifiye ve standart kompaksiyon enerjileri ile sıkıştırılan zeminlerin sahip olduğu; optimum su muhtevası ve buna denk gelen maksimum kuru birim hacim ağırlık değerleri belirlenmiştir. Kayma mukavemeti parametrelerini belirlemek amacıyla; serbest basınç deneyi ve konsolidasyonsuz ve drenajsız üç eksenli deney (UU) yöntemleri ile drenajsız kayma mukavemeti parametreleri elde edilmiştir. Son aşamada ise zeminler; yaklaşık olarak 96 saat suda bekletilmiştir ve penetrayon değerleri belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra ise; zeminlerin merkez noktalarından 1 cm ve 2 cm çaplı borular ile boşluklar açılarak; %80 relatif sıkılığa sahip kum ile doldurulmuştur. Bu koşullar altında killi zeminlerde su içeriği ve sıkıştırma enerji miktarının değişikliğine bağlı olarak; şişme miktarları ve su içeriklerinin zemin mukavemetine olan etkileri araştırılmıştır. Optimum su muhtevalarında gerçekleştirilen sabit seviyeli permeabilite deneyleri ile, zeminlerin geçirgenlikleri hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Laboratuvar ortamında kum dren modeli ile kum malzemenin, ince dane oranı yüksek zeminlerde, suyun iletkenliğine ve meydana getirdiği şişme oranlarına etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis; the effect of different compaction energies on undrained shear strength parameters and California bearing ratio (CBR) were investigated. Scope of work; ES-7, EP which supplied from Bilecik Province via the company“Eczacıbaşı Esan”, and belonging to Balıkesir Sındırgı district; EK were used in this study. The first phase of the study; atterberg (consistency) limits, grain size distribution and specific gravity (Gs) parameters were determined. After physical properties are defined; optimum water content and the corresponding maximum dry unit volume weight values were determined by modified compaction and standart compaction method. In order to determine the shear strength parameters; unconfined compressive test (UCS) and undrained unconsolidated trixial test (UU) methods were used. In the final phase; soil samples were soaked for about 96 hours and then penetration values were determined. In the later phases of study; pipes 1 cm and 2 cm in diameter, push in the middle of the samples and holes were opened. Then these holes were filled with sand of relative strength of %76. Under these conditions, depending on the change in the amount of water content and compression energy in clayey soils; the effects of water content and expansive potential on soil were investigated. With the stable method permeability tests carried out in optimum water content, have been informed about the permeability of soils. In the laboratory, the effect of sand material on the fine grains, the conductivity of the water and the swelling rates were investigated by sand columns.