Plak titreşimlerinin aktif kontrolü
Active control of plate vibrations
- Tez No: 597962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada her alanda kullanılan sürekli titreşim altındaki dikdörtgen plakların genliklerinin sönümlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle sönümlenecek plağın geometrik şekli, sınır şartları, bozucu girişin tipi belirlenmiş ardından davranışının modellenmesini sağlayacak plak teorisine karar verilmiştir. Kirchhoff-Love teorisi kullanılarak hareket matematiksel olarak ifade edilmiştir. Elde edilen matematiksel denklem 4. mertebeden 3 değişkene bağlı kısmi diferansiyel denklemdir. Kontrolcü uygulanacak form olan durum-uzay şekline değişkenlerin ayrıştırılması yöntemi ve seri toplamı şeklinde ifade yöntemi kullanılarak dönüştürülmüştür. Bu tez kapsamında plağın dokuz ayrı mod hareketi incelenmiştir. Farklı sayıda piezoelektrik eyleyici ile tam geribeslemeli H-sonsuz kontrolcü uygulanarak her mod sönümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın devamında piezoelektrik eyleyici yeri değiştirilmiş ve kontrolcü sayısı ile kontrolcü yerleşimi hakkında farklılıklar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to dampen the amplitudes of rectangular plates under continuous vibration used in all areas. First of all, the geometric shape of the plaque, boundary conditions, the type of the disturbing entrance were determined and then the plate theory was decided to enable the modeling of its behavior. Movement using the Kirchhoff-Love theory is mathematically expressed. The mathematical equation obtained is the partial differential equation dependent on the 4th order 3 variables. The controller was transformed into a form to be applied to the state-space shape using the method of decomposing variables and serial sum. In this thesis, nine different mode movements of the plate were examined. Each mode was tried to be damped by applying a full feedback H-infinity controller with a different number of piezoelectric actuators. The optimum positioning of the piezoelectric actuator was carried out