Perkloretilenin insan lenfositlerindeki muhtemel genotoksik potansiyeli üzerine e vitamininin etkisi
The effect of vitamin e on possible genotoxic potential of perchloroethylene in human lymphocytes
- Tez No: 598028
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YAVUZ KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Perkloretilen (tetrakloretilen, PCE), kuru temizleme endüstrisinde yaygın olarak kullanılan klorlu bir çözücüdür. Bu çalışma, PCE'nin potansiyel genotoksik aktivitesini ve PCE tarafından indüklenen DNA hasarına karşı bir antioksidan ajan olan E vitamini (α-tokoferol)'nin olası koruyucu etkisini insan periferal kan lenfositlerinde in vitro kromozom anormalliği (KA) ve sitokinez-bloklama mikronükleus (MN) testleri kullanarak araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla, lenfositler, 25, 50, 100 ve 150 µg/ml konsantrasyonlardaki PCE ile hem tek başına hem de E vitamini (100 µg/ml) ile kombinasyon halinde 48 saat süre ile muamele edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, PCE'nin kontrolle karşılaştırıldığında tüm konsantrasyonlarda yapısal KA ve MN oluşumunu önemli ölçüde indüklediğini göstermiştir. Bununla birlikte, PCE'nin neden olduğu bu genetik hasar, kültürlere E vitamininin ilave edilmesiyle önemli derecede azalmıştır. Hücre döngüsü kinetiği ile ilgili olarak, PCE, mitotik indekste (MI) ve ayrıca nükleer bölünme indeksinde (NBI) kontrole kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir azalmaya neden olmuştur. Bununla birlikte, E vitamini, MI ve NBI'deki bu azalmayı etkilememiştir. Sonuç olarak, test edilen deney koşullarında elde edilen mevcut sonuçlar, PCE'nin genotoksik olduğunu ve E vitaminin PCE tarafından indüklenen genotoksisiteyi önleyebileceğini ancak PCE'nin indüklediği sitotoksisiteyi etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Perchloroethylene (tetrachloroethylene, PCE) is a chlorinated solvent which widespread use in the dry cleaning industry. This study was undertaken to investigate the potential genotoxic activity of PCE and also the possible protective effect of Vitamin E (α-tocopherol), an antioxidant agent, against PCE-induced DNA damage using in vitro chromosome aberrations (CAs) and cytokinesis-block micronucleus (CBMN) assays in human peripheral blood lymphocytes. For this aim, lymphocytes were treated with 25, 50, 100, and 150 µg/ml PCE alone as well as in combination with vitamin E (100 µg/ml) for 48 h treatment periods. The results of this study showed that PCE significantly induced the formation of structural CA and MN for all concentrations when compared with the control. However, this genetic damage, caused by PCE, was significantly decreased by co-treatment of vitamin E in the cultures. With regard to the cell cycle kinetics, PCE caused a statistically significant reduction in the mitotic index (MI) and also in the nuclear division index (NDI) as compared to the control. Nevertheless, vitamin E did not affect this reduction in the MI and NDI. In conclusion, the present results demonstrate that in the tested experimental conditions, PCE is genotoxic, and vitamin E can prevent the genotoxicity induced by PCE but it has no effect on PCE-induced cytotoxicity.