Bir kısmi türevli denklemin çözümlerinin varlık teklik ve yapısal kararlılığı
Existence, uniqueness and structural stability of the solutions of a partial differential equation
- Tez No: 598029
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde g-Kelvin-Voight denklemleri ele alınmıştır. Birinci bölümde g-Kelvin-Voight denkleminin çıkarılışı ile ilgili temel bilgilere yer verilmiş, ayrıca literatürde yer alan yapısal kararlılıkla ilgili çalışmalar incelenerek gerekli sonuçlar ele alınmıştır. İkinci bölümde tez içerisinde kullanılmış olan temel tanımlar, teoremler ve notasyonlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde g-Kelvin-Voight denkleminin varlık ve tekliği gözden geçirilmiş, bu konuda yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde denklemin yapısal kararlılığına yer verilmiş bu denklemin yapısal kararlılığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, g-Kelvin-Voight equations are discussed. In the first part, the basic information about the extraction of the g-Kelvin-Voight equation is given and the studies on structural stability in the literature are examined and the necessary results are discussed. In the second part, the basic definitions, theorems and notations used in the thesis are given. In the third chapter, the existence and uniqueness of the g-Kelvin-Voight equation is reviewed and the studies on this subject are examined. In the fourth chapter, the structural stability of the equation is given.