Üsküdar ilçesi ambalaj atıklarının yönetimi ve yaşam döngüsü analizi ile değerlendirilmesi
Management of packaging wastes in üsküdar district and evaluation with life cycle analysis
  1. Tez No: 598056
  2. Yazar: FATMA UKŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrı toplanması yasal bir zorunluluk olmasının yanı sıra günümüzde ham madde ihtiyacı sebebi ile bir gereklilik haline gelmiştir. Mevzuat gereği uygulamada yaşanan aksaklıklar, başarılı bir atık yönetim politikası oluşturma önünde engel teşkil etmektedir. Atık yönetimi konusunda farklı modellerin uygulanmaması, sistemin gelişmesi ve verimli hale gelmesini engellemektedir. Bu çalışmanın konusu ambalaj atıklarını kendi imkanları ile toplamak isteyen ilçe belediyeleri idarecilerine yardımcı olacak bir sistem sunmaktır. Ambalaj atıklarını evsel atıklardan ayrı olarak toplarken toplama maliyetlerinin azaltılarak toplanan ambalaj atık miktarının arttırılması, evsel atık toplama günlerinin azaltılması ile pilot bölge olarak Üsküdar Belediyesi toplama sistemi incelenmiştir. Ayrıca toplanan ambalaj atıklarının ihale ile satışı hazırlık süreci ile ihale şartnamesi incelenmiştir. Ambalaj atıklarının ilçe belediyeleri uhdesinde ayrı toplama günleri ile evsel atıklardan ayrı bir şekilde hanelerden toplanması sonuçları analiz edilmiştir. Atık karakterizasyonu çalışmaları yapılarak değerlendirme sunulmuştur. Ambalaj atık toplama günlerinde toplanan ambalaj atıklarındaki (evsel/ambalaj) miktarları kıyaslanmıştır. Klasik toplama modeli, Üsküdar Modeli ve ambalaj atıklarının toplanmaması durumunun ekosistem ve insanlar üzerine etkisi yaşam döngüsü analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The collection of packing wastes separately from domestic wastes is a legal requirement and has become a necessity due to the need for raw materials today. Due to the legislative requirements, disruptions in practice constitute an obstacle to creating a successful waste management policy. Failure to implement different models in waste management hinders the development and efficiency of the system. The subject of this study is to provide a system that will help the administrators of the district municipalities who want to collect the packing wastes with their own means. The collection system was analysed by reducing the collection costs, reducing the waste collection days and by the Üsküdar Municipality collection system as pilot region while collecting the packing wastes separately from domestic wastes. In addition, the preparation process of selling the collected packing wastes and the preparation process as well as the tender specifications were examined. The results of the collection of packing wastes from households separately from domestic wastes were analysed by separate collection days of district municipalities. Waste characterization studies are carried out and the evaluation is presented. The amount of packing wastes (domestic / packing) collected on packing waste collection days was compared. The classical collection model, Üsküdar Model and the effect of not collecting packing wastes on ecosystem and people were examined by life cycle analysis.