İstanbul ili Üsküdar ilçesi Vaniköy Cami restorasyon projesi
Uskudar district Istanbul province Vanikoy Mosque restoration project
- Tez No: 410684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TOPÇUBAŞI ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışma, İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Kandilli Mahallesi, Vaniköy Semti'nde yer alan 17. Yy. Osmanlı Mimarisi örneklerinden Vani Mehmed Efendi Cami konu etmektedir. Amacı, yapının korunarak gelecek nesillere iletilebilmesi için mevcut durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek özgün işlevin sürdürülmesidir. Çalışma kapsamında, Vani Mehmed Efendi Cami'nin yakın çevresi ve 2015 yılı itibariyle durumu incelenmiş, tarihi araştırmalar ile Caminin özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek özgünlük kriterleri belirlenmiş ve uygulamaya geçiş aşamasında, belirlenen kriterlerin değerlendirildiği bir restorasyon projesi ve raporu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is subjected from Vani Mehmed Efendi Mosque which is the example of 17th Century Ottoman architecture placed in İstanbul province, Üsküdar district , Kandilli hometown, Vaniköy neighborhood. Its aim is to protect the constitution and to protect the authenticity by survey the facilitation of restoration in order to pass the architecture on the next generations. In the extent of the studies, the immediate area and the situation of the Vani Mehmed Efendi Mosque has been surveyed by year 2015, the authentic situation has been surveyed with the historical researches. The results obtained are evaluated, criteria of authenticity is determined and in the stage of practice, a project and report in which the criteria that determined is offered.