John Stuart Mill'in felsefesinde fayda ve özgürlük sorunu
Utility and freedom principles in John Stuart Mill's philosophy'
  1. Tez No: 598076
  2. Yazar: OKAN UZELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, İngiliz düşünür John Stuart Mill'in felsefesinde temel bir konuma sahip olan, fayda ve özgürlük sorunları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Mill'in faydacı etiğini nasıl temellendirdiğini ve döneminin en problemlerinden biri olan özgürlük konusunu ele alışı ayrıntılı bir biçimde tartışılmaya çalışılmıştır. Mill için en büyük ahlaki fayda mutluluk, bunun bağlı olduğu kendi kendini geliştirebilme koşulu açısından düşünüldüğünde ise en büyük siyasi ideal özgürlüktür. Ayrıca, Mill'in özgürlük ve faydacılık kavramlarına getirdiği açılımın incelenmesi çağının temel tartışmalarına dair birçok ipucu vermesi açısından aydınlatıcıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, I have tried to investigate on the problems of utility and freedom, which is a fundamental position in the philosophy of British philosopher John Stuart Mill. Also, I have tried to discuss in detail how Mill based his utilitarian ethics and dealt one of the most problematic issues of his time. According to Mill, the greatest moral utility is happiness, which is the greatest political ideal freedom in terms of self-improvement. In addition, examining the opening of Mill to the concepts of freedom and pragmatism is enlightening in terms of giving many clues about the main debates of the era.