John Fowles as a postmodernist: An analysis of Fowles's fiction within metafictional theories
  1. Tez No: 2040
  2. Yazar: SERPİL OPPERMANN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA BATUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
307 TÜRKÇE ÖZET Bu tezin amacı 20. yüzyılın ikinci yarısında yetişen belli başlı ingiliz romancılardan birisi olan John Fowles '- un romanlarını son yılların üzerinde en çok tartışılan“metafiction”kuramları açısından incelemek, ve yazarın 2“Post-Modernist”estetik içindeki yerinin önemini vurgu lamaktır. Böyle bir çalışma John Fowles eleştirisinde bir boşluğu da dolduracaktır. Fowles 'un roman ve öyküler indeki post-modernist özellikleri ve yazarın post-modernist este tiğe özgün katkısını göstermek bu tezin amaçlarından biri sidir. Tezin her bölümü Fowles'un romanlarını ayrı ayrı ele alıp, yazarın ilk ve son romanı arasında gelişen“self- reflexive”(eserin kendi oluşum sürecini yansıtımı) özel liğini göstermektedir. Her bölüm, el aldığı romanın oluşum sürecinin teknik özelliklerinin, olay, karakter ve tema anlatımından daha ön planda olduğunu vurgulamaktadır, ve dilin yapısının, empirik gerçeklik yerine, kendi kendisini yansıttığını ayrıntılı olarak inceler. Buna göre, Fowles'un eserleri,“fabulation”,“metaf iction”ve“self-reflexive”olarak tanımlanmıştır. Bu terimler post-modernist akım için de gelişen ve en son roman-yazma sanatının özelliklerini 1. Romanın biçimsel özelliklerini yansıtan akım. 2. Batı estetiğinde“çağdaşçılık ötesi”anlamına gelen, genel kültürel olgu.308 göstermek için kullanılan terimlerdir. Bu yüzden, bu tezde geniş açıklamalar ve örneklerle yer almaktadırlar. Bütün bu özelliklerin yanı sıra, Fowles'un romanları, aynı zamanda,“problematic”(sorunsal) olarak tanımlanmış tır. Zira, yazar geliştirdiği her türlü dil oyunlarını, tekniğini ve kullandığı tüm özellikleri büyük bir ustalık la sorgulamakta ve cevaplarını okuyucuya bırakmaktadır. Böylece, roman sanatının tüm özellikleri, sürekli yeni sorgulamalarla, yeni uygulamalara ve değişimlere açık olarak okuyucuyu yazma eylemini paylaşmaya zorlarlar. Tezin önemle vurgulamaya çalıştığı nokta yansıma kura mına getirilen yeni bakış açısını geliştirerek, Fowles'un eserlerinde uygulamasını göstermektedir. Bu nedenle,“mimesis of process”(sürecin yansıtımı) ve“mimesis of product”(gerçekliğin yansıtımı) birbirinden ayrılmış ve birincisi ikincisinden daha fazla vurgulanır ve uygulanır olmuştur. Bu gelişme, en önemli olgu olarak, roman sana tında tam ve köklü bir değişiklik yaratmıştır. Fowles'un bu değişim içindeki yeri yadsınamaz. Tezin birinci bölümü, The Magus adlı romandaki anlatım (narrative) tekniklerini inceler ve sanat yaşam ilişkisini, romanın yapısının temalaştırılması açısından ele alır. Bu sürece“thematization of process”denilmiştir. The Magus Fowles'un“tabulation”olarak yazdığı ilk karmaşık roman olup, teknik ve tema açısından incelenmesi zor bir eserdir.309 Bu bölümde, eleştirmenlerin değişik yorumlarına da yer verilerek, romanın amacının, tek bir anlama ve yoruma değil, çoğul ve birbirinden farklı yorumlara yöneldiğini göstermektedir. ikinci bölüm, The French Lieutenant's Woman adlı roma- nı post-modernist bir çerçevede inceleyerek romanda kulla- nılan biçimsel ve tematik parodinin ingiliz roman gelene ğini nasıl eleştirdiğini ve sorguladıgını açıklar. Parodi ile roman kendi kendine dönerek, kendi geleneklerini eleş tirirken, bir yandan da çağdaş değerleri yeniden yorumla maya ve incelemeye yönelir. Bu bölüm, özellikle romanın 13. kxsmxnda doruk noktasına ulaşan metafiction kuramını çeşitli örneklemelerle incelemektedir. Bunun en belirgin özelliği romanın üç alternatif sonuçla bitmesidir. Bu so nuçlar, geleneksel sonuç (conventional ending), açık sonuç (open ending) ve çoğulcu sonuç (multiple ending) olarak okuyucuya sunulmuştur. üçüncü bölüm, The Ebony Tower adlı Fowles'un öyküleri ni topladığı kitabını ele alır. Buradaki tüm öyküler, 13. yuzyılda Marie de France taraf ından yazılan“Eliduc”adlı öykü üzerine çeşitlemeler olarak yazılmıştır. Fowles“Eliduc”un temaları ve stili üzerine kendi yazdığı çeşit lemeleri vererek, tüm metafiction özelliklerini, biraz da sakacı bir biçimde gösterir, öykülerin tümü okuyucuya bir sonuç sunmaz. Tam aksine şaşkınlığını arttırır ve kafasın- daki ipuclarını çözmez. Bu bölümde, karakterlerin aslında310 birer öykü kişisi olduklarının bilincinde olmaları ve bunu ısrarla vurgulamaları en önemli“metafictional”özelliklerden birisi olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölüm, Daniel Martin adlı romanı“polystyl- ism”, ve çeşitli anlatım biçimleri açısından ele alır. Fowles roman deneyimini iyice karmaşıklaştırmış, ve ro man içinde roman yazmıştır. Bu bölüm diğer eleştirmenle rin aksine, romanı tam bir postmodernist eser olarak is patlamaya çalışır. Beşinci ve son bölümde, Fowles 'un hem teknik hem de tema olarak tamamen metafiction biçimde yazdığı Mantissa incelenir. Mantissa' nın karmaşık yapısı zaten açıkça bir“self-reflexive fiction”olduğunu gösterir. Ancak, bu bölümde, romanın kendi kendisiyle olan sürtüşmesi önemli tartışmalardan biridir. Mantissa kendi yapısını eleşti ren bir roman olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak tez, Fowles' un post-modernist estetik içindeki özgün ve tartışmaya açık yerini belirler ve ya zarın daha önce' den ele alınmamış anlatım özelliklerini sistematik biçimde tartışır. Buradaki amaç Fowles eleş tirisinde önemli bir boşluğu doldurmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this dissertation is to evaluate John Fowles's works in the light of current meta-f ictional theories. By doing so, it attempts at closing a gap in the criticism of Fowles's fiction. It points out the postmodernist qualities of his novels and stories, as well as his original contribution to the aesthetics of postmodernism. This study intends to establish Fowles as a major postmodernist writer by drawing attention to the self -conscious, self -reflexive and fabulative aspects of his fiction. The chapters follow Fowles's novels in their chronological order, and discuss a growing textual self -awareness and fictional i ty in his novels. The major focus is on the narrative manipulations, author- text and reader- text relationships. In addition, this study shows that the texts reflect their own creative process which is extensively evaluated as the mimesis of process. Thus, the most familiar met af ictional quality is the texts* profound preoccupation with the ways of mirroring their structure. Furthermore, Fowles's authorial games withnarrative variations, his explicit interrogation of any view he previously builds by using self -parody, and his leaving the options open, are the key paints that are discussed as his problematic approach to the fiction writing. Therefore, this dissertation also deals with the navels as problematic texts within the postmodernist aesthetics. It concludes by showing Fowles as a master story teller experimenting with the possibilities of fiction writing.