Tc-99m-EC'nin renal ve ekstrarenal klirenslerinin normal olgularda karşılaştırılması
Determination of renal and extrarenal clearences of Tc-99m-EC on normal subjects
- Tez No: 59816
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Tc-99m L, L-etilen-L-disistein (“”Tc-EC), uygun fannakokinetik özellikleri nedeniyle efektif böbrek plazma akımı (ERPF) tayininde kullanılabilen, yeni geliştirilen bir böbrek radyofermasötiğidir. Plazma klirensine bağlı olarak hesaplanan ERPF'nin böbrek klirensi ile uyumlu olabilmesi için kullanılan radyofermasötiğin ekstrarenal klirensinin olmaması gerekir. Bu çalışmada 99mTc-EC'nin renal ve ekstrarenal klirensleri araştırıldı. Çalışmaya ödemi, asiti, renovasküler hipertansiyonu veya ûriner obstrüksiyonu olmayan, benign prostat hiperplazisi nedeniyle mesane kateterizasyonu uygulanan, yaşlan 15 ile 75 yaş arasmda değişen (ortalama yaş 62.6±18) 10 erkek hasta dahil edildLÇalışma öncesi mesane kateterizasyonu uygulanan hastalar çalışma boyunca her saat başı 200 mi su ile oral yoldan hidrate edildi Radyofarmasötik enjeksiyonu ve kan örneklerinin alınabilmesi için hastaların her iki kol kübital venine polietüen kateter konuldu ve bunlara üç yollu musluk takıldı. Hastalara 110 MBq“Tc-EC Î.V. olarak verilip ardından 10 mi serum fizyolojik ile kateter yıkandı. Enjeksiyonu takiben 3, 6, 9, 15, 30, 45, 60, 90, 120, 150, 180, 210, 240, 270 ve 300'üncü dakikalarda 3 ml'Hk kan örnekleri ve eş zamanlı olarak 5 saat süresince mesane kateteri aracılığıyla toplanan idrardan 3 ml'lik idrar örneği alındı. Bütün hastalar için üç kompartman analizi ile plazma klirens tayini ve 300. dakika idrar klirens tayini yapıldı. Hastaların plazma klirensleri 161.5ml/dk ile 364.6 ml/dk aralığında (ortalama 269.4±63.2 ml/dk), renal klirensleri 147.2 ml/dk üe 348.7 ml/dk aralığında (ortalama 252.6±61.3 ml/dk) ve ”“Tc- EC'nin ekstrarenal klirensi 16.7±12.3 ml/dk (%6.2±4.3) olarak bulundu. Bu bulgular ile ”Tc-EC'nin plazma klirensinin böbrek klirensini, olduğundan yaklaşık %6 oranmda yüksek gösterebileceği ve rutin böbrek fonksiyon çalışmalarında, renal tübüler fonksiyonun tayininde kullanılabileceği sonucuna varıldı. 23
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tc-99m-ethylenedicysteine has been shown to have proper pharmacokinetics in determination of ERPF. The present study was undertaken in order to determine whether there is a clinically significant extrarenal clearance (Clex) of Tc-99m-EC. For this purpose 10 male patients, age range 15-75 years, were included to the study. None of the patients had oedema, ascites, renovascular hypertension or urinary tract obstruction. Urinary catheter was placed to all patients prior to the study. Patients were hydrated orally by 200 ml water per hour for 5 hours. A single shot of 100 Mbq of Tc-99m-EC was given to the patients. After the injection 15 blood samples of 2 ml were drawn for 5 hours and collected in heparinized tubes. Urine was also collected quantitatively through the urinary catheter for the same period. Plasma and urine samples were counted in a well type gamma counter. Plasma and 5 hours urinary clearances were determined by using three compartment analysis. Plasma clearance range was found to be 161.5 ml/min and 364.6 ml/min with a mean value of 269.4±63.2 ml/min.