Tc-99m-N, N'-etilen-L-disistein (EC)'nin tekrarlanabilirliğinin I-131-ortoiyodohippuran ile karşılaştırılması
The Comparison of reproducibility of Tc-99m-N, N'etilen-L-disistein with L-131 orthoiodohippurate
  1. Tez No: 58819
  2. Yazar: NİHAT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. ZEKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Teknesyum-99m-N,N'-etilen-L-disistein (99mTc-EC) klirensinin tekrarlanabilirliğini çift kompartman yöntemi kullanarak Ortoiyodohippuran (OIH) ile karşılaştırmak ve gamma kamere çalışması ile de renogram eğri özelliklerini belirlemektir. Çalışmaya, daha önceki öykülerinde hiç bir medikal problemleri olmayan yaşlan 21 ile 47 arasında olan 22 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışma aynı fizyolojik koşullar sağlanarak bir hafta ara ile iki defa yapıldı. 99mTc-EC ve 131I-OIH'ın birlikte intravenöz verilmesini takiben 5 ve 60 dakikalar arasında altı kan örneği alındı. Klirens, plazma kaybolma eğrilerine bieksponansiyel analiz yöntemi uygulanarak Sapirstein'e göre hesaplandı ve elde edilen değerler vücut yüzeyine göre düzeltildi. Olguların hiç birinde çalışma esnasmda ve çalışmadan sonra herhangi bir yan etki gözlenmedi. 99mTc-EC'nin ilk seride ölçülen ortalama klirens değeri 401±89 ml/dk/1.73m2, ikinci seride 409±97 ml/dk/1.73m2 olarak bulundu. 131I-OIH için ölçülen klirens değeri birinci çalışmada ortalama 532±78 ml/dk/1.73 m2, ikinci çalışmada 539±76 ml/dk/1.73m2 olarak ölçüldü. Birinci ve ikinci çalışmalarda elde edilen ölçümler arasında her iki ajan içinde anlamlı bir fark yoktu(P>0.05). 99mTc-EC'nin ortalama plazma klirensi ^I-OHTm %75'i kadardı. Klirens çalışması yapılırken, çalışmaya alınan gönüllülere ek olarak 99mTc-EC'nin 20 dakikalık konvensiyonel renogram çalışması da yapıldı. Pik aktiviteye ulaşma süresi ortalama 4.22(O.S.S±0.13) dakika ve pik aktiviteden yanlanma süresi ise ortalama 7.22(O.S.S±0.25) dakika olarak bulundu. Sonuçta, 99mTc-EC'nin hazır kitlerinin işaretlenmesi kolaydı ve bağlanma yüzdesi yüksekti. Aynca bu ajan hem görüntülemede hem de renal tübüler fonksiyon ölçümünde etkili, tekrarlanabilir ve kullanışlı olarak değerlendirildi. Bu özelliklerinden dolayı MAG3' ün yerine daha iyi bir alternatif olduğu kanısına vanldı. 48
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the reproducibility (precision) of technetium-99m-N,N-ethylenedicysteine (EC) clearance and renogram curve characteristics. 99mTc-N,N-EC clarence was compared with iodine-131 or//*0-iodohippurate (OIH). Twenty-two healty volunteers (aged between 21 and 47 years), without any history of medical problems, were enrolled in this study. The test was performed twice, at an interval of 8 days and under similar physiological conditions. After the intravenous injection of both tracers, 6 blood samples were taken between 5 and 60 min. A biexponential fit was adapted to the plasma disappearance curves. The clearances were calculated according to Sapirstein and corrected for body surface area. No adverse effects were noted during and after 99mTc-N,N'-EC study. The mean clearance values were calculated 401 ±89 ml/min/1.73m2 and 532±78 ml/min/1.73m2 in the first studies, second studies 409±97 ml/min/1.73m2 and 539±76 ml/min/1.73m2, respectively, for 99mTc-N,N'-EC and 131I-OIH. No significant difference was observed between first and second measurements obtained with the two agents(P>0.05). The mean plasma clearance of 99mTc-N,N'-EC was about 75% of the 131I-OIH value. In addition, conventional renogram of 99mTc-N,N'-EC (20 min) were evaluated in these subjects. The mean time to peak activity was 4.22(s.e.m±0.13) min and the time from peak to 50% of peak activity was 7.22(s.e.m±0.25) min for 99mTc-N,N'-EC. It is concluded that the labeling procedure of kit-formulated 99mTc-N,N- EC is easy and efficient. This tracer is safe, reproducible and suitable for both imaging and quantitative measurument of the renal tubuler function. Due to these qualities it is decided that 99mTc-N,N'-EC is a better alternative when compared with 99mTc-MAG3. 49