Liken planus hastalarındakardiyometabolik risk profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiometabolic risk profilein patients wi̇th lichen planus
  1. Tez No: 598171
  2. Yazar: LEYLA BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKSU ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik inflamasyon metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk faktörleri gelişimi ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı kronik inflamasyonla karakterize bir hastalık olan liken planusta kardiyometabolik risk profilinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla liken planus hastalarında metabolik sendrom, dislipidemi, obezite varlığı, insülin direnci ve kronik inflamasyon markırlarından eritrosit sedimentasyon hızı, fibrinojen ve CRP düzeyleri değerlendirildi. Bu vaka- kontrol çalışması Ocak 2012- Ekim 2013 tarihleri arasında kliniğimize başvuran LP tanılı 85 hasta ve 85 sağlıklı birey kontrol grubu üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmamızda liken planus hastalarında MS oranı kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p=0,048). Metabolik sendrom kriterlerinden ortalama açlık kan glukozu ve diyastolik kan basıncı değerleri de hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p=0,003; p=0,009). Hasta ve kontrol grubunda dislipidemi ve insülin direnci prevalansında anlamlı fark saptanmadı (p=0,47; p=0,06). Ancak insülin direnci olan hastalarda hastalık süresi anlamlı derece uzun bulundu (p=0,03). Çalışmamız sonucunda LP hastalarında metabolik sendrom sıklığının yüksek bulunması; bu hastaların DM ve kardiyovasküler hastalıklar gibi ilişkili problemler açısından risk altında olduğunu ortaya koymuştur. Liken planus hastalarının yönetiminde sadece deri ve mukoza lezyonlarına odaklanmamalı, hastalar kardiyometabolik risk faktörleri açısından da değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation is assumed to be related in the development of metabolic syndrome and cardiovascular risk factors. The aim of this study was to evaluate cardiometabolic risk factors in patients with lichen planus; which is a disease charecterized with chronic inflammation. For this reason metabolic syndrome, dyslipidemia, obesity, insulin resistance and chronic inflammation markers such as blood sedimentation, fibrinogen and CRP levels were studied in patient with lichen planus. This case control study was done between the period of January 2012 – October 2013 on 85 patients with lichen planus and 85 healthy controls. In our study the ratio of MS in patients with lichen planus was found significantly higher than controls. Metabolic syndrome components; mean fasting blood glucose and diastolic blood pressure rates were also found significantly higher in patients than controls. No significant differences were observed in dyslipidemia and insulin resistance between patients and controls. But disease duration was significantly longer in patients with insulin resistance. In conclusion; the higher prevalence of MS in patient with lichen planus show that these patients are at risk with problems like DM and cardiovascular diseases. In the management of patients with LP; not only focus on skin and mocosal lesions; patients must be evaluated for cardiometabolic risk factors.