Oral Liken Planus'ta hücresel immünitenin rolü
The Role of cellular immunity in Oral Lichen Planus
  1. Tez No: 48985
  2. Yazar: ÜMİT KIYMET AKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASRİYE MOCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
76 VI. ÖZET Araştırmamızda, etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, kronik, inflamatuar, mukokutanöz bir hastalık olan OLP'un etiyolojik orijininin belirlenmesine katkıda bulunmak amacı ile OLP'lu 13 hasta ve 10 kişilik kontrol grubunda periferal kan örnekleri üzerinde çalışılmış ve OLP'ta hücresel immünitenin rolü değerlendirilmiştir. Bu amaçla, monoklonal antikorlar(MoAbs) ve indirekt immünofloresan teknik kullanılarak T lenfosit alt gruplarının ve toplam B lenfositlerin sayısı % olarak belirlenmiştir. Monoklonal antikorlar olarak CD3, CD4, CD8 ve CD19 kullanılmıştır. Ayrıca T lenfositlerin bir mitojenik ajan olan fitohemaglutinin(PHA) ile uyarılmaları sonucu meydana gelen lenfoblastik transformasyon un (LT) oranı yine % olarak saptanmıştır. Dolayısıyla hücresel immünitenin durumu hem fenotipik, hem de fonksiyonel analizlerle belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, CD3, CD8, CD4/CD8 ve CD19 düzeyleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında önemli bir fark kaydedilmemiştir. Bir başka deyişle toplam T ve B lenfosit sayıları(CD3 ve CD19), supresör / sitotoksik T lenfosit sayısı(CD8) ve CD4 / CD8 oranı, her iki grupta istatiksel açıdan önemli bir fark oluşturmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
78 VII. SUMMARY THE ROLE OF CELLULAR IMMUNITY IN ORAL LICHEN PLANUS Oral lichen planus(OLP) is a chronic, inflamatuar, mucocutaneous disease that has unknown etiology. In this study, to help the detection of etiologic origin of OLP, on peripheral blood sample in 13 patients with OLP and 10 patients as control group was studied and the role of cellular immunity in OLP was evaluated. For that reason the percent of T lymphocytes subgroups and total B lymphocytes was accounted by monoclonal antibodies(MoAbs) and indirect immunofluorescent technique. In this study, CD3, CD4, CD8 and CD19 was used as monoclonal antibodies. In addition, the percent of lymphoblastic transformation capacity of T lymphocytes induced with PHA was detected. Therefore the condition of the cellular immunity was evaluated by phenotypic and functional analysis. According to the statistical results obtained with this study, the level of CD3, CD8, CD4 / CD8 and CD19 was not different significantly in OLP group than in control group. Therefore in OLP group, total number of T and B lymphocytes(CD3 and CD19), the number of supressor / cytotoxic T lymphocytes(CD8) and the CD4 / CD8 ratio was not different from controls (p>0.05). Statistically, the level of CD4; i.e.