Konformal yüzeylere uygun mikroşerit yama anten tasarım ve analizi
Microstrip patch antenna design and analysis for conformal surfaces
  1. Tez No: 598263
  2. Yazar: AYŞE ÇODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 3B baskı teknolojisi kullanılarak düşük maliyetli, yüksek kazançlı, düzlemsel olmayan mikroşerit yama anten tasarımı amaçlanmıştır. Bunun için, ilk olarak düzlemsel olmayan mikroşerit yama antenin 3B elektromanyetik tabanlı bir taslak modeli CST Microwave Studio ortamında modellenmiştir. Modelin simülasyon sonuçlarına göre, S_11 geri dönüş kaybının -10 dB'den daha düşük olduğu 2.4 GHz frekans değerinde 7 dB'lik bir kazanç elde edilmiştir. Bunun üzerine, simülasyon modelinin doğrulanması amacıyla anten tasarımı 3B baskı teknolojisi kullanılarak prototiplenmiştir. Uygulama sonuçlarına göre, ölçüm değerlerinin simülasyon sonuçlarıyla aynı doğrultuda olduğu görülmüştür. Böylelikle, 3B baskı teknolojisindeki son gelişmelerle birlikte, ISM bandı gibi yaygın olarak kullanılan çalışma frekanslarında çalışabilecek, yüksek performans özelliklerine ve hızlı prototipleme süreçlerine sahip, düşük maliyetli düzlemsel olmayan mikroşerit antenlerin tasarım ve gerçekleştiriminin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to design a low cost, high gain non-planar microstrip patch antenna by using 3D printing technology has been studied. For this mean, firstly a 3D electromagnetic based model of the proposed non-planar microstrip antenna has been modelled in CST Microwave Studio environment. The simulation results of the model achieves a gain level of 7 dB with a S_11 retun loss level of less than -10 dB at 2.4 GHz. Then for justification of the simulation model, the antenna design was prototyped using 3D printing technology. From the experimental results it can be said that the measured characteristics are in line with the simulated results. Thus, with the recent development in the 3D printing technology, it is possible to design and realize non-planar microstrip antennas with very low cost and fast prototyping processes with high performance characteristics to operate at commonly used operation frequencies such as ISM band.