Sosyal medya fenomenlerinin tüketicilerin yeme-içme tercihlerine etkisi üzerine bir araştırma
Research on the impact of social media influencers on consumers' food & beverage preferences
  1. Tez No: 598369
  2. Yazar: AYPAR SATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ve internet kullanımının artmasıyla sosyal medya kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve kullanım alanları genişlemektedir. Dijitalleşen pazarlama uygulamaları içerisinde hedef kitlelere ulaşma noktasında sosyal medya ve sosyal medyada yürütülen pazarlama faaliyetleri giderek önem kazanmaktadır. Sosyal medya üzerinden tüketicilere hızlı ve düşük bütçe ile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, marka bilinirliklerini arttırmak ve tüketici nezdindeki imajlarını güçlendirerek satışlarını arttırmak isteyen firmalar için, deneyimledikleri ürün ve hizmetler hakkındaki fikir ve tavsiyelerini geniş kitlelere hızlı ve kolayca yayabilme potansiyelleri ile öne çıkan sosyal medya fenomenleri önemli tanıtım ve pazarlama iletişimi araçlarından biri halini almaktadır. Sosyal medyada toplum tarafından sevilen, görüş, düşünce ve tavsiyelerine önem verilen, etki gücü yüksek bireyler olan sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarında yer bulan ürün ve hizmetler, tüketiciler tarafından güvenilir ve ilgi çekici bulunmakta, satın alma kararı alınırken tercih sebebi olmaktadır. Sektör elemanları da, firmalarının pazarlama faaliyetleri kapsamında sosyal medyayı etkin biçimde kullanma yoluna gitmekte sosyal medya fenomenleriyle iş birlikleri gerçekleştirmektedirler. Bu doğrultuda çalışmada, sosyal medya fenomenlerinin yeme-içme alanına dair paylaşımlarından etkilenme düzeyinin tüketicilerin sosyal medya fenomenleri ve yeme-içme ürün ve hizmetlerine yönelik tutumları ile satın alma niyetlerinde etkili olup olmadığının araştırılmış; elde edilen bulgular neticesinde söz konusu etkinin var olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, sosyal medya kullanımı, sosyal medya fenomenlerinin yeme-içme ürün ve hizmetlerine dair paylaşımlarından etkilenme düzeyi, sosyal medya fenomenleri ve sektöre ilişkin paylaşımlarına yönelik tutum ve satın alma niyeti ile ilgili soru ve ifadelere verilen yanıtların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş; sosyal medyada geçirilen ortalama süre haricinde genel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Böylelikle tez kapsamında, yeme-içme sektörü paydaşları ve araştırmacılara, sosyal medya fenomenlerinin tüketicilerin yeme-içme ürün ve hizmetlerini satın alma kararı sürecindeki etkilerini görmelerine ve çalışmalarına bu doğrultuda yön vermelerine yardımcı olabilecek sonuçlar sunularak öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the technological developments and the increase in internet usage, the use of social media has become more widespread and its usage areas have expanded. In digitalizing marketing applications, social media and social media marketing activities have been increasingly gaining importance in reaching target groups. With their potential to quickly and easily disseminate their ideas and advices to large masses about the products and services that they experience, social media influencers have become one of the most substantial promotion and marketing communication tools for the firms that want to promote their products and services to consumers through social media fast and on a low budget, in order to increase their brand awareness and their sales by strengthening their brand image in the eye of consumers. The products and services that are posted by social media influencers who are loved by the society on the social media, whose opinions and recommendations are given important and who are highly influential individuals are found to be reliable and attractive by consumers and are preferred when making a purchase decision. The sector members use social media effectively within their firms' marketing activities and collaborate with social media influencers to benefit from them. Accordingly in this study, it has been investigated whether the level of being affected by social media influencers and their posts related to the field of food and beverage is effective on consumers' attitudes towards the social media influencers and food and beverage products and services and their intention to purchase. As a result of the findings obtained, the relevant effect was found to be present. In addition, the responses to the questions and statements relating to social media usage, social media influencers and the level of being affected by their posts related to food and beverage products and services, attitudes towards social media influencers and their posts related to the sector and purchase intention were examined according to demographic variables. It was found that there was no significant difference in general except the average time spent on social media. Thus, within the scope of the thesis, the results and suggestions have been tried to present that could help the sector members and researchers to see the effects of social media influencers on the decision making process of purchasing the food and beverage products and services and to direct their work in this direction.