Türkiye'de yerel radyo yayıncılığı: Gaziantep yerel radyoları örneği
Local radio broadcasting in Turkey: Gaziantep local radio example
  1. Tez No: 598382
  2. Yazar: NURAY SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yerel radyolar, faaliyet gösterdikleri yörenin bilgi edinme, eğitme, eğlendirme, kamuoyu oluşturma, denetleme ve kültürel gelişimine katkıda bulunma işlevlerini üstlenen önemli kitle iletişim araçlarıdır. Bireyi meşgul eden değil, ona eşlik eden yerel radyolar, var oldukları coğrafyanın yerel renklerini ve lezzetlerini yayınlarına yansıtarak, kişiye samimi ve sıcak bir ortam sunmaktadır. Program içeriklerinin birbirine benzerlik gösterdiği ulusal radyolar karşısında önemli bir alternatif olan yerel radyolar, gelişen teknoloji ile birlikte dünyanın yerel değerlerle tanıştığı bir mecradır. Çalışmada bir yerel yayıncılık örneği olarak Gaziantep'te yayım yapan yerel radyo istasyonlarının ekonomi politiği ele alınmaktadır. Ekonomik potansiyeli, tarihi, toplumsal ve kültürel yönleriyle Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden biri olan Gaziantep'te yerel medya konusunda çeşitlilik ve dinamizmin olduğu söylenebilir. Buna rağmen yerel radyoların işlevlerini yerine getirip getirmediği, toplumsal taleplere ne oranda cevap verdiği, radyo yayıncılığının hangi genel ve yerel pratiklerden etkilendiği gibi soruların cevaplarına yoğunlaşmış çalışmalar yok denecek kadar azdır. Vaka analizi yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler; katılımlı gözlem ve derinlemesine mülakat tekniğiyle elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Local radios are mass medias which assume the functions of locality's knowledge acqusition, education, entertaining, molding public opinion, supervision and cultural progress. The radios, not keeping the individual busy but accompany him/her, present a sincere and warm atmosphere by representing the local colours and tastes of the geography they exist. The local radios, which are important alternatives against the national radios of which contents are similar to each other, is a new media that the world's meeting local figures by the means of developing technology. In that study; the econonmy policy of the radios broadcast in Gaziantep was discussed as an example of local broadcast transmission. It can be said that Gaziantep, one of the most leading citles in Turkey with its economic potential, history, social and cultural aspects, has diversity and dinamism. Nevertheless; there are scarcely any studies that concentrate on the answers of whether the local radios do their duties or not, at what rate they service the social demands, which general and local practices affected the radio broadcasting. In that study, case analysis method was used and the dates were procured by the means of deeply participant observing and interviewing technigues.