Çin'de budist ekoller ve faaliyetleri
Buddhist sects in China and its activities
- Tez No: 598381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ŞENAVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanları ve toplumları tanımanın en önemli yollarından birisi onların dini inanç ve uygulamalarını bilmektir. Sosyal ve ekonomik ilişkilerimizin daha da arttığı Çin'e özgü kültürün temel unsurlarından birisi Budizm'dir. Kendinden önce gelen Konfüçyanizm ve Taoizm ile sürekli bir temas halinde olmuş ve bu temasın neticesinde birbirlerinden de etkilenmişlerdir. Öyle ki Budizm, başlangıçta Çin halkı için felsefi bir akım, ahlaki ilkeler bütünü iken zamanla toplumu her açıdan etkileyen çok büyük bir din haline gelmiştir. Çin'in Budizm ile tanıştığı süreçte milli dinlerine rakip olarak görülmediğinden çok sıkıntılar çekilmemiştir. Sonra göreve gelen imparatorların da desteğini alan Budizm zaman içinde kitleleri arkasına alan bir din haline gelmiştir. Din haline gelmesi ve büyümesiyle birlikte tepkilerde bununla aynı oranda artmış ve sıkıntılı süreçler geçirmiştir. Bu süreçlerin içinde dağılma, yayılma, baskı gibi unsurların da etkisiyle Çin'e özgü pek çok Budist mezhebi ve yorumu ortaya çıkmıştır. Çin Budizm'inde zaman içinde farklı yorumların, mezhep ve akımların ortaya çıkışı gerçekleşmiştir. Dolayısıyla Çin Budizmi'ni incelerken bu durumu mutlaka göz önüne almak gerekir. Bu nedenle tezde öncelikle Çin'in kültürel ve coğrafi durumu ile mevcut dinleri hakkında bilgi verilmiş, ardından tarihi süreç içerisinde Budizm'in durumu ele alınmış, daha sonra ise Çin Budist ekollerinin inanç, ibadet ve uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important ways of getting to know people and societies is to know their religious beliefs and practices. Buddhism is one of the main elements of Chinese-specific culture, where our social and economic relations are increasing. They were in constant contact with the Confucianism and Taoism that preceded him, and as a result of this contact, they were influenced by each other. So that Buddhism was a philosophical movement, a set of moral principles for the Chinese people, and in time it became a huge religion that affected society in every aspect. Since China was not seen as a rival to the national religions in the process of meeting Buddhism, there were not many problems. Then, with the support of the emperors, Buddhism became a religion that took the masses behind. As the religion became and grows, the reactions have increased in the same rate and have gone through troublesome processes. Many Buddhist sects and interpretations unique to China have emerged with the emergence of elements such as dispersion, diffusion and oppression within these processes. In the course of time, different interpretations, sects and movements emerged in Chinese Buddhism. Therefore, this situation must be taken into consideration when examining Chinese Buddhism. For this reason, first of all, information is given about the cultural and geographical situation of China and the current religions.