Batı Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de aile ve çocuk yardımları
West European countries and Turkish family and children's aid
  1. Tez No: 598391
  2. Yazar: SAVAŞ AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyal Hizmetler, Economics, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinde aile ve çocuk yardımları adlı bu tez çalışmasında ki amaç toplumun en küçük yapı taşı olan aile ve aileyi oluşturan bireylere doğrudan ya da dolaylı temas edecek sosyal politikalar içerisinde en önemli iki politika olan aile ve çocuk yardımları ele alınmaktadır. Sosyal politikalar ülkelerin birçoğunda bireyin, insan onuruna yakışır bir yaşama ve refaha sahip olabilme güvencesi, ülkelerin anayasaları ile teminat altına alınmıştır. Sanayi devrimi sonrası sosyal politikalarda yaşanan hızlı gelişim süreci, özellikle Avrupa devletlerinde sosyal refahın artışı için önemli bir araç olmuştur. Türkiye'de mevcut uygulama kapsamında aile ve çocuk yardımlarının çeşitlerine, ne şartlarda yapıldığına, aile refahını artırmada ne düzeyde etkili olduğuna ve son olarak bu yardımlar ile ilgili tespit edilen eksiklikler için ne tür iyileştirmeler yapılabilir gibi öneriler ele alınmıştır. Türkiye'de aile ve çocuklar için mevcut sosyal uygulamaların ne düzeyde verimli olduğu hakkında bir düşünce oluşturabilmek amacı ile Batı Avrupa ülkelerinden Korporatist sosyal yardım modeli sistemini uygulayan Almanya, Fransa, Belçika ve Lüksemburg ülkelerinin aile ve çocuk yardımları ile ilgili uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Almanya, Fransa, Belçika ve Lüksemburg'da uygulanmakta olan sosyal politikalar sonucu oluşan refah ile Türkiye'de ki refah düzeyi kıyaslanmış ve sonuç olarak Türkiye'de ki mevcut uygulamalar hakkında yorumlar yapılmıştır. Bu tez çalışması çeşitli kurum ve kuruluşların kayıtlarından, literatür taramalarından ve yapılandırılmamış görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilerek Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinde aile ve çocuk yardımları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation project titled“Family and Children Support in Western European Countries and in Turkey”, is dissecting two of the most important policies of the social policies, which have direct or indirect influence on the individuals, who make up the Family, which is the smallest building block of the society; Family and Child Support. In many of the countries, the assurance of an individual to be able to have a life and prosperity that befit to human dignity is secured by the constitutions. The fast-paced development process that was experienced in the post-industrial revolution social policies has become an important instrument for the increase of the social prosperity of the citizens especially in European nations. In Turkey, within the scope of the current implementations, recommendations and suggestions have been made in relation to the types and family and child support, under what conditions the support is provided, how much the support is effective on increasing the family wealth as well as to what kind of improvements can be implemented regarding the deficiencies. In order to form up an idea on what level the current social practices for family and children are effective in Turkey, information regarding the family and child support related practices of Germany, France, Belgium and Luxemburg, all of which implement Corporatist Social Support Model, has been provided. The level of wealth and prosperity, generated as the result of the social policies in effect in Germany, France, Belgium and Luxemburg was compared with the level of wealth and prosperity and as the result, comments were made regarding the current practices in Turkey. In this dissertation, the data, compiled from the records of several institutions and from structured interviews were assessed and the family and child support between Turkey and Western Europe was compared.