Hadislerde cibril
Gabriel in hadiths
  1. Tez No: 598428
  2. Yazar: HAYDAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Cibrîl, sadece İslam'da değil diğer ilahi dinlerde de varlığı bilinen, kabul edilen ve Peygamberlerin dışındaki bazı insanlarala iletişim kuran bir melektir. Cibrîl, Kur'an'da Ruh, Ruhu'l-Emin, Ruhu'l-Kuds, Resûl gibi isimlerle yer almaktadır. Yine Kur'an'da onun kuvvetli ve güzel yaratılışlı olduğuna dair sıfatlarından bahsedilmektedir. Cibrîl, diğer kutsal kitaplarda da benzer isimlerle zikredilmekte, Allah'ın mesajlarını Peygamberlere ve diğer insanlarla ilettiğine ait bilgiler bulunmaktadır. Hz. Meryem'e insan sûretinde görünüp de onunla konuşması ilahi kitapların ortak bilgisidir. Cibrîl'in, Hz. Peygamberle olan iletişimi Hira mağarasında başlamış ve hayatının sonuna kadar sadece devam etmiştir. Bu iletişim sadece vahyi getirmek şeklinde olmamış, onun bir dostu veya bir arkadaşı huviyetinde de gerçekleşmiştir. Bu nedenle de bazen melek sûretinde indiği gibi bazen de insan sûretinde inmiş ve ashâbın arasında dolaşmıştır. Yaygın olan kanaât Cibrîl'in Dihyetu'l-Kelbî sûretinde indiğidir. Fakat araştırmamız sonucu ona benzeyen fakat o olmayan genç ve beyaz elbiseli birisi olarak yeryüzüne indiği şeklindedir. Çalışmamızın diğer bir sonucu da kasıtlı-kasıtsız Cibrîl'in rivayetlere eklenmesidir. Cibrîl'le ilgili diğer bir hususda Cibrîl'in kudsiyetinden yararlanmak için mevzu rivayetlerde kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Gabriel is an angel that is known and accepted not only in Islam but also in other divine religions. He is an angel that communicate with other people apart from the prophets. Gabriel is mentioned in the Qur'an with names like Ruh, Ruhu'l-Emin, Ruhu'l-Kuds and Resûl. It is also mentioned in the Qur'an that he is a strong and beautiful creation. Gabriel is also mentioned in similar scriptures in other holy books, and there is information that he conveys Allah's message to the Prophets and to other people as well. In fact, in both the holy Qur'an and other holy books, there is information that he appears in form of human and speaks to Hz. Mary Gabriel's communication with the holy prophet began in the cave of Hira and continued until the end of his life. This communication was sometimes just to bring revelation, and sometimes he come to him inform of his friend. For this reason, he descended in the human surah as he descended in the surah of the angel and wandered among the companions. The common opinion is that Gabriel descends in the Surah Dihyetu'l-Kelbi. But the Resûlt of our research is that he descended to the earth as a young, white-dressed man who looked like him but was not him in actual case. Another Resûlt of our study is the inclusion of deliberate-unintentional Gabriel in the narrations. Another issue related to Gabriel is the use of Gabriel in its narratives in order to benefit from the power of Gabriel.