Kamu kurumlarında bilişim güvenliği farkındalığı analizi: Selçuk Üniversitesi örneği
Analysis of information security awareness in public institutions: The case of Selcuk University
- Tez No: 598427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilişim, hızlı bir gelişim süreci yaşayarak günlük yaşantımızda bir parça haline gelmiştir. Üstelik mevcut kapsamını genişletmeyi aralıksız sürdürmektedir. Önem içeren verilerin de arşivlendiği bir noktada güvenlik tartışmaları hızla yayılmıştır. Teknik anlamda güvenlik önlemleri geliştirilmeye aralıksız devam etse de araştırmalar insan faktörünün güvenlik açısından en önemli başlık olduğunu bizlere söylemektedir. Bu çalışma bilişim güvenliğinin en önemli parçalarından biri olan bireyin kişisel bilişim güvenliğinin sağlanması noktasında farkındalığının ölçülerek değerlendirilmesi ve her geçen gün çeşitlenerek artan riskler açısından bireyin farkındalığının çeşitlenen risklere karşı artırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, bilişim güvenliği farkındalığı verileri ve tehlike algıları verileri elde edilmiştir. Bu kapsamda kullanılan ölçekler Selçuk Üniversitesi akademik ve idari personellerine uygulanmıştır. Katılımcıların bilişim güvenliği farkındalıkları riskli davranış, koruma davranışı ve suça maruziyet boyutlarıyla birlikte incelenirken elde edilen verilerin tehlike algısı ölçeğiyle ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Informatics have become an integral part of our everyday lives, gaining rapid development. In addition, its current extension is expanding unceasingly. Debates have emerged about security of important data at the point where the data are archived. Although incessant efforts are made to develop security measures in a technical sense, the factor“human being”is shown to be the most important item in this regard. This study aimed to measure and evaluate the awareness of the individual, one of the most important parts of the security of Information Technology, concerning the security of personal information, and to increase awareness of the diverse risks individuals will face. This study utilized questionnaire method. The demographical data of the participants, the data as regards their awareness of information technologies as well as about their perception of danger were obtained. In this context, the scale used was applied on academic and managerial staff of the Selçuk University. The awareness of the participants regarding the information security is evaluated together with risky behavior, protectionist behavior and involvement in a crime. The relationship between the data collected and the scale of danger perception was assessed.