Seçilmiş G-20 ülkelerinde dış ticaret ve doğrudan yabancı sermayenin ekonomik performans üzerindeki etkileri: 1982-2017
The effects of foreign trade and foreign direct investment on economic performance in selected G-20 countries: 1982-2017
  1. Tez No: 598433
  2. Yazar: YUSUF YAĞIZ SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçilmiş G-20 ülkelerinde için ihracat ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye, 1982-2017 verileri kullanılarak incelenmiştir. İlgili literatürde, ihracatın ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkisi olduğu kabul edilmekle birlikte, yabancı sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ile ilgili uygulamalı çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmektedir. Bu çalışmada, ihracatın ve yabancı sermayenin büyüme üzerindeki etkileri, GOÜ içinde ortalamadan gelişme yönünde ayrışma gösteren söz konusu 9 ülke üzerinde incelenmiştir. Birinci bölümde, ihracatın ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini açıklayan farklı görüşler incelenmiştir. İkinci bölümde, ekonomik büyüme ile ihracat ve yabancı sermaye arasındaki ilişkiyi araştıran uygulamalı çalışmalar araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise söz konusu 9 ülke üzerinde bu etkiler zaman serisi analizi yöntemiyle incelenmektedir. Uygulamalı araştırma sonuçları, literatüre uygun olarak ihracatın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi konusunda anlamlı sonuç vermekte ancak, doğrudan yabancı sermayenin sadece Brezilya, Çin ve Hindistan'da ekonomik performansı anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of exports and foreign direct investment on economic growth in selected G-20 countries. For this purpose, Argentina, Brazil, China, India, Indonesia, Korea, Mexico, South Africa and Turkey are studied with the data covering the years between 1982 and 2017. In the relevant literature, although the positive impact of exports on economic growth has been accepted, rather diverse outcomes are seen for the effect of foreign direct investments on economic performance. In this study, the effects of both exports and foreign direct investments on economic growth are studied on selected nine countries which have been diverted positively in the group of G-20. In the first part of the study, different economic thoughts explaining the effects of exports and foreign direct investments on economic growth are examined. Second part is devoted to the study of empirical studies on the relationship between exports, foreign direct investments and economic growth. In the third and the last part of the thesis, the effects of exports and foreign direct investments on economic growth are analyzed on nine selected countries by a time series analysis. The results of our empirical analysis show that exports have a positive impact on economic growth in line with the literature, while positive evidence is found only for Brazil, China and India in respect to foreign direct investments.