Muhasebe meslek mensuplarının mesleki sorunlarının tespitine yönelik bir araştırma
A research related to determination of problems of professional accountants
  1. Tez No: 598459
  2. Yazar: SERPİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı, muhasebecilik ve müşavirlik görevi yapan bağımlı ve bağımsız muhasebe meslek mensuplarının faaliyetleri sırasında ve faaliyetlerinin niteliği gereği yaşadıkları sorunlarını tespit etmek ve belirlenen sorunların demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini incelemektir. Bu amaçla, araştırma kapsamında oluşturulan anket için gerekli veriler gönüllü olarak araştırmaya katılan ve Türkiye'de faaliyet gösteren 538 adet bağımlı ve bağımsız muhasebe meslek mensuplarını kapsamaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, muhasebe meslek mensuplarının çeşitli sorunlarının olduğu ve bazı sorunlarının demografik değişkenlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems experienced by dependent and independent professional accountants during their activities and due to the nature of their activities and to determine whether the identified problems change according to demographic variables. For this purpose, 538 volunteers participated in the survey questionnaire, created in the scope of data required for research and operations in Turkey, including dependent and independent members of the accounting profession. The findings revealed that the dependent and the independent accountants both had problems and some problems differed according to demographic variables.