Super regenerative receiver design for medical implant devices
Tıbbi implant cihazları için süper rejeneratif alıcı tasarımı
  1. Tez No: 598517
  2. Yazar: NACİ PEKÇOKGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İmplant cihazları, teşhis ve tedavide yaygın olarak kullanılmaya başlanan son teknoloji tıbbi ekipmanlardan biridir. İmplante edilmiş cihazlar, hastaların rahatı ve kullanım kolaylığı için kablosuz veri aktarımı gerektirir. Bu cihazlar uzaktan veya bir batarya aracılığıyla çalıştırıldığından, çok düşük güç tüketimi, işlevselliği korumak için herhangi bir cerrahi müdahaleye olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için çok önemlidir. Bu cihazlarda en çok güç tüketen blok çoğunlukla RF ön-uçtur. Süper rejeneratif alıcı mimarisi, ön-uç gücün çoğunu tüketen yerel osilatörü kapatıp açmak yoluyla yüksek güç tüketiminin üstesinden gelir. Osilatörün kapatılıp açılması, alınan zayıf sinyali yeniden oluşturmak için osilasyon başlangıcındaki neredeyse sonsuz olan kazancın kullanılmasını mümkün kılar. Süper rejeneratif alım teorisi ayrıntılı olarak açıklanmış ve bu tez çalışmasında iki süper rejeneratif alıcı önerilmiştir. İlk alıcı pasif indüktörler kullanır; bu nedenle, MedRadio bandında kullanılmak üzere çip üzerinde bir indüktör tasarlanmıştır. Öte yandan, ikinci alıcı sadece indüktörsüz mimariler kullanır. İkinci alıcı için, frekans seçici devre için gereken indüktansı taklit etmek üzere bir aktif indüktör tasarlanmıştır. Tüm tasarımların serimi yapılmış, tüm tasarım üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Şematik ve serim-sonrası simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması, silikon ölçümlerinin önceki çalışmalarla performans karşılaştırmasıyla birlikte sunulmuştur. Son olarak, kısa bir sonuç çıkarılmış ve gelecekteki çalışmalar için bakış açısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Implant devices are one kind of the state-of-art medical equipment, which have been started to be used widely in diagnosis and treatment. Implanted devices require wireless data transfer for the comfort of patients and ease of the operation. Since these devices are powered remotely or by a battery, low power operation is crucial to eliminate the need for any surgical intervention to maintain the functionality. The most power-hungry block in these devices is mostly the RF front-end. Super-regenerative receiver architecture overcomes high power consumption requirement by means of quenching the local oscillator that consumes most of the front-end power. Quenching the oscillator makes it possible to use almost-infinity gain at the start-up to regenerate the received weak signal. The super-regenerative reception theory is explained in detail and two super-regenerative receivers are proposed in this thesis work. The first receiver employs passive inductors; hence, an on-chip inductor was designed to be used in MedRadio band. On the other hand, the second receiver uses only inductorless architectures. For the second receiver, an active inductor was designed to emulate the inductance needed for the frequency selective circuitry. All designs were laid out, fabricated, and characterized. Comparison of the schematic and the post-layout simulation results are provided along with the performance comparison of silicon measurements with the previous work. Finally, a brief conclusion is drawn and perspective for future work is presented.