Gestasyonel diyabetli gebelerde prenatal bağlanma düzeyi ve doğuma karşı tutumun incelenmesi
Analysing the prenatal affiiliation level of pregnant women with gestational diabetes and their attitude towars birth
- Tez No: 598562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR İNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gestasyonel diyabet, anne ve fetüsün sağlığını tehdit eden, gebelik sürecinde kadın ve bebeği için stres ve korku kaynağı oluşturan bir durumdur. Bu çalışma gestasyonel diyabetli gebelerde prenatal bağlanma ve doğuma karşı tutumu belirlemek amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini Temmuz 2018-Eylül 2018 tarihlerinde Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Gestasyonel Diyabet Polikliniği'ne başvuran 101 gestasyonel diyabetli gebe oluşturmaktadır. Araştırma verileri, sosyodemoğrafik veri formu, prenatal bağlanma envanteri (PBE), doğum tutum ölçeği (DTÖ) ile toplandı. Gestasyonel diyabete dair eğitim alanların oranı düşük çıkmıştır. GDM'li gebelerde, PBE ve DTÖ arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla, DTÖ puanı arttıkça PBE puanı da arttı.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes is a case threatening mother and fetus, causing fear and stress for women and their babies. This study was carried out as descriptive comparative research to determine the prenatal affilition level of pregnant women with gestational diabetes and their attitude towars birth. Research sample consists of 101 pregnant women with gestational diabetes who applied to Gestational Diabetes Clinic of Etlik Zübeyde Hanım Gynaecological Diseases Training and Research Hospital between July 2018 and September 2018. Research data was gathered by using sociodemographic form, PAI and SBA. According to analysis, the rate of education areas for GDM is low. There is no positive relation between PAI and SBA of pregnant women with gestational diabetes. It is not statistically positive but as PAI increases, SBA increases too.