Yeni zelanda tavşanında (oryctolagus cunıculus L.) A. ılıaca ınterna'nın seyri ve dallanması
Examination of the course and branching of the A. iliaca interna in new zealand rabbit (oryctolagus cuniculus L.)
  1. Tez No: 598563
  2. Yazar: ÖZDEN ÇAVDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında; Yeni Zelanda tavşanında (Oryctolagus cuniculus L.) a. iliaca interna'ya ait morfometrik özelliklerin, bu damardan ayrılan ana dalların makroanatomik olarak incelenmesi ve bu dalların gösterdiği varyasyonların saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla 7 adet erkek, 7 adet dişi olmak üzere toplam 14 adet tavşana aorta abdominalis yoluyla renklendirilmiş sıvı lateks verilmiştir. Lateksin donmasını takiben anatomik diseksiyonla a. iliaca interna'nın seyri ve dallanması tespit edilmiştir. Diseksiyon bulgularına göre a. iliaca interna'nın seyri dallanması açısından Yeni Zelanda tavşanı evcil memeli türlerden ruminant ve sus'a daha çok benzediği saptanmıştır. Tavşanda a. iliaca interna'dan ayrılan ilk damarın a. umbilicalis olduğu; daha sonra sırasıyla a. obturatoria, a. iliolumbalis, a. glutea cranialis a. pudenda interna, a. glutea caudalis, a. perinealis ventralis'in orijin aldığı ve a. iliaca interna'nın a. caudalis lateralis'i vererek sonlandığı tespit edildi. Diseksiyonlar sonucunda temelde 5 tip damar varyasyonu tespit edilmiştir. Varyasyon 1A: A. circumflexa ilium profunda sinistra et dextra a. iliaca communis'den orijin aldığı; Varyasyon 1B: A. circumflexa ilium profunda sinistra'nın aorta abdominalis'den a. circumflexa ilium profunda dextra'nın ise a. iliaca communis'den orijin aldığı; Varyasyon 2: A. iliaca interna sinistra et dextra'nın orijin noktaları arasında asimetri olduğu; Varyasyon 3: A. umbilicalis'in a. iliaca communis'ten orijin aldığı; Varyasyon 4: A. iliolumbalis ve a. glutea cranialis'in ortak bir kökten başlangıç aldığı; Varyasyon 5: A. pudenda interna'nın orijinin geride a. glutea caudalis'in orijininden sonra olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen dallanma paterni ve varyasyon bilgilerinin Yeni Zelanda Tavşanının kullanıldığı anatomik, girişimsel ve cerrahi araştırmalara katkı sağlaması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to macroanatomic investigation the morphometric features of the a. iliaca interna and the variations main branches separated from this vessel in the New Zealand rabbit (Oryctolagus cuniculus L.). For this purpose, coloured liquid latex was given through to the aorta abdominalis a total of 14 (7 male and 7 female) rabbits. Later, the course and branching of the a. iliaca interna were determined by anatomical dissection. According to dissection findings, New Zealand rabbit was found to be more similar to ruminant and pig than other domestic mammal species in terms of branching of the a. iliaca interna. The first vessel separated from the a. iliaca interna in the rabbit was a. umbilicalis; then it originated from a. obturatoria, a. iliolumbalis, a. glutea cranialis, a. pudenda interna, a. glutea caudalis, a. perinealis ventralis respectively and the a. iliaca interna terminated by giving the a. caudalis lateralis. As a result of the dissections, 5 types of vessel variations were identified. Variation 1A: A. circumflexa ilium profunda sinistra et dextra originates from a. iliaca communis; Variation 1B: A. circumflexa ilium profunda sinistra originated from aorta abdominalis, a. circumflexa ilium profunda dextra originates from a. iliaca communis dextra; Varyasyon 2: A. iliaca interna sinistra ve dextra'nın başlangıç noktaları arasındaki asimetri; Variation 3: A. umbilicalis a. originates from iliaca communis; Variation 4: A. iliolumbalis and a. glutea cranialis has a common root orijin; Variation 5: The origin of the a. pudenda intena is behind, it is later than the origin of a. glutea caudalis. It is hoped that the branching pattern and variation information obtained in this study will contribute to anatomical, interventional and surgical studies using New Zealand Rabbit.