Nonlinear seismic response analysis of high-rise flat plate buildings
Kirişsiz döşemeli yüksek yapıların doğrusal olmayan deprem analizi
  1. Tez No: 598604
  2. Yazar: FATİH BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çağdaş yönetmelikler mühendislere uygun yatay taşıyıcı sistemle beraber ileri deprem bölgelerinde kirişsiz döşemeli yüksek bina tasarlamalarına olanak sağlamaktadır. Kirişsiz döşemeli sistemlerin artan popülerliğine ve kullanımına rağmen, tasarım sürecinde döşeme kolon birleşimlerinin dizaynı ve kontrolleri sadece kapasite tasarımı ilkeleri ile yapılmaktadır. Ayrıca performansa dayalı tasarım sürecinde ve uygulamalarında kolon birleşimlerinin doğrusal olmayan davranışı da mühendislik programlarının yetersizliklerinden dolayı ihmal edilmektedir. Bu sebeple; kolon şeridindeki döşeme eğilme akmasını, moment transfer bölgesindeki ( ) döşeme eğilme akmasını ve döşemedeki zımbalamayı içeren kirişsiz döşeme sistemlerinin doğrusal olmayan davranışını incelemek için bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada 3D modellere doğrusal olmayan deprem davranış analizi uygulanmıştır. Üç modelde döşeme elemanları, kiriş elemanları (eşdeğer kirişler) ile temsil edilmiştir. Elastik döşeme elamanı içermeyen rijit diyaframlı ve elastik döşemeli iki ekstra doğrusal olmayan model, eşdeğer kirişli modellere göreli kat ötelemeleri kontrolünde alternatif çözüm olması için oluşturulmuştur. TBDY 2018, ACI 318 ve ASCE 41 gibi farklı yönetmeliklerdeki modelleme ve tasarım yaklaşımlarını karşılaştırmak üzere üç eşdeğer kiriş modeli oluşturulmuştur. İki modelde dayanım fazlalığı önemli bir parametre olarak değerlendirilmiş ve dayanım etkisi bir modelde gözetilirken diğerinde gözetilmemiştir. Son model yeni TBDY 2018'e göre oluşturulmuştur. Modeller değişik donatı oranlarına sahip olmasına karşın, doğrusal olmayan davranış analizleri tüm modellerin gerekli dayanım, rijitlik ve şekil değiştirme koşullarını sağladığını göstermiştir. Fakat TBDY 2018'e göre tasarlanan modelde, yeterli koşulları sağlamak üzere önemli ölçüde daha büyük kolon kesitlerine ihtiyaç duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Modern seismic codes allow engineers to design high-rise flat plate buildings, together with an appropriate lateral load resisting system, in regions of high seismicity. Despite increased popularity and usage of the flat plate system in highly seismic zones, slab-column connection design checks are conducted only using a capacity design approach during the design process. Furthermore, nonlinear behavior of slab-column connections is ignored in performance-based design or assessment processes, due to limitations of commercial analysis programs. Therefore, this study was conducted to investigate nonlinear behavior characteristics of flat-plate systems, including slab flexural yielding in column strips, slab flexural yielding in the moment transfer ( ) region, and possible punching shear failure in the flat plate. In this study, nonlinear response history analyses are conducted on different 3D building model configurations. Slabs are represented using equivalent beam elements (effective beams) in three model configurations. Two additional nonlinear model configurations, one with rigid diaphragm constraints and without any slab elements, and the other with elastic slab elements, are generated as alternative solutions to effective beam modeling of slabs, for checking interstory drift ratios. Three effective beam models are created to compare different modeling and design approaches in various design codes including TEC 2018, ACI 318 and ASCE 41. The so-called overstrength factor is considered as key parameter in two of these models, where overstrength in calculation of slab punching stresses is included in the design process of one model, whereas it is neglected in the other. The last model is created according to design provisions of the new TEC 2018. The nonlinear analysis results show that all five models satisfy necessary strength, stiffness and ductility requirements, though they necessitate different slab reinforcement amounts at the slab-column connections. However, significantly larger column cross-sectional dimensions are required for the model designed according to TEC 2018.